Zamknij

Światowy Dzień Ochrony Słuchu ? doceńmy, jak ważny jest słuch

10:18, 02.03.2017 K.D
Skomentuj

Około 6 milionów osób w Polsce żyje z wadami słuchu. Podstawowym problemem, oprócz powszechnego lekceważenia konieczności ochrony słuchu jest to, że zaledwie 18% pacjentów cierpiących na niedosłuch korzysta z jednej z metod poprawiających jakość ich życia. To zdecydowanie za mało. Obchodzony 3 marca Światowy Dzień Ochrony Słuchu jest okazją do mówienia o skali zjawiska niedosłuchu oraz o jego leczeniu.

 

Nie potrafimy dbać o słuch. Co prawda w niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie powstrzymać pojawienia się niedosłuchu (przyczyny genetyczne, poważne choroby), ale prawdziwa epidemia wad słuchu wynika z naszej niefrasobliwości.

Jak mówi prof. dr hab. Wiesław Konopka – kierownik kliniki otolaryngologii Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi: Ciągle zapominamy o tym, że hałas jest dla naszego słuchu zabójczy. W przypadku młodych ludzi to najczęściej zbyt głośna muzyka, a u dorosłych – praca w hałasie, w warunkach nieodpowiadających przepisom, bez odpowiedniej ochrony. Profesor Konopka podkreśla również, jak ważne jest przeprowadzenie dokładnych badań – zwłaszcza u dzieci cierpiących na choroby laryngologiczne.

 

Wady słuchu najczęściej są lekceważone i traktowane przez osoby dorosłe jako „coś naturalnego”, co po prostu przychodzi z wiekiem. Chorzy godzą się z pogarszającym się słuchem, a jednocześnie często ukrywają te problemy, rezygnując – na skutek kłopotów komunikacyjnych – z normalnej aktywności towarzyskiej i rodzinnej. Obniża się też ich efektywność zawodowa. Wszystko to wpływa destrukcyjnie na ich kondycję psychiczną. O pomoc do specjalisty zwracają się dopiero w momencie, gdy przestają radzić sobie w życiu codziennym.

 

Istnieją dwie metody leczenia niedosłuchu dostępne dla pacjentów. W pierwszej kolejności sięga się po aparat słuchowy. Jeżeli ubytek słuchu jest większy, a aparat już nie pomaga, rozwiązaniem jest implant słuchowy. Umożliwia on słyszenie dzięki bezpośredniemu przekazywaniu dźwięków do nerwów słuchowych poprzez wszczepioną do wnętrza ucha elektrodę.

 

Pani Magdalena Młynarczyk pracuje jako główna księgowa. Problemy ze słuchem miała od dzieciństwa. Do pewnego momentu wystarczały aparaty słuchowe, ale jak mówi: Kiedy aparaty słuchowe już nie pomagały i słyszałam coraz mniej, zaczęłam zamykać się w sobie. Uciekałam od ludzi, unikałam spotkań z rodziną czy znajomymi. Teraz znów mogę żyć w pełni. Dziś pani Magdalena od 5 lat korzysta z implantu słuchowego.

 

 

Dużym postępem w leczeniu osób z niedosłuchem jest Program Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, zainicjowany i prowadzony przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Badane są wszystkie dzieci rodzące się w Polsce. Wczesne wykrywanie wad słuchu pozwala na błyskawiczne rozpoczęcie leczenia, a co za tym idzie – zapewnienie warunków do normalnego rozwoju dziecka.

Niestety, w Polsce noworodki są jedyną grupą wiekową, w której systemowo i skutecznie wykrywane są i leczone wady słuchu.

 

O tym, jak cenne są nowoczesne metody diagnostyki i leczenia wad słuchu, mówią również bliscy chorych. U córki pana Marcina Pietrasa głęboki niedosłuch wykryto w okresie niemowlęcym. Od tego czasu minęło prawie 17 lat, a dzięki implantowi nastoletnia już córka może się normalnie uczyć i w pełni korzystać z życia.

Miałem okazję poznać osoby niesłyszące, które nie korzystają z implantów i przekonałem się, że żyją w zupełnie innym świecie. Nie potrafimy sobie nawet tego wyobrazić. Dlatego cieszę się, że córka może – dzięki implantowi – żyć w świecie dźwięków – mówi Marcin Pietras.

 

 

Lepsza organizacja systemu opieki zdrowotnej, częstsze badania słuchu u dorosłych, osób w średnim wieku i seniorów pozwoliłyby na lepszą diagnozę i skuteczniejsze leczenie, a co za tym idzie – uniknięcie fatalnych skutków społecznych epidemii głuchoty.

 

Dokładnie rok temu, 3 marca 2016 r., rozpoczęła się kampania „Razem dla Słuchu" zainicjowana przez portal www.razemdlasłuchu.pl.

Już 2 lata wcześniej uruchomiona została ogólnopolska infolinia dla osób poszukujących informacji na temat leczenia głębokiego niedosłuchu. Skorzystały z niej już tysiące osób.

Jej numer to 22 333 30 00.


Każda osoba dzwoniąca na infolinię „Razem dla Słuchu” oprócz wszelkich potrzebnych informacji otrzymuje kompleksową pomoc: począwszy od wstępnej oceny, czy opisywany przez nią stopień niedosłuchu jest wskazaniem do zastosowania implantu słuchowego, poprzez skierowanie na odpowiednie badania, po pomoc w zarejestrowaniu w klinice wszczepiającej implanty.
 

Do dziś z pomocy za pośrednictwem infolinii skorzystały tysiące osób.

 

(K.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%