Zamknij

Rząd chce grzebać przy polskim hymnie! Jak teraz ma brzmieć?

08:38, 06.10.2021 Źródło: Wirtualna Polska Aktualizacja: 18:36, 06.10.2021
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Rząd Zjednoczonej Prawicy chce zmian w państwowym hymnie. "Mazurek Dąbrowskiego" według projektu ma być zgodny z tekstem literackim. Co to oznacza?

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt ustawy ma budować spójny system symboli.

Jakie zmiany w polskim hymnie?

MKDNiS chce by w hymnie wprowadzono "korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów". 

Projekt zakłada modyfikację kolejności zwrotek. Zgodnie z nim, obecna druga zwrotka, która rozpoczyna się od słów "Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę" miałaby ustąpić miejsca zwrotce trzeciej, która zaczyna się słowami "Jak Czarniecki do Poznania". 

Jak podaje PAP, ma to być powrót do źródłowej wersji hymnu z 1797 roku. 

- Publiczne wykonywanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej powinno być zgodne z tekstem literackim - informuje portal Wirtualna Polska.

Zmiany w godle i fladze

Hymn to nie wszystko. Zmiany mają dotyczyć również wykorzystywania wizerunku godła i flagi. Ustawa ma przede wszystkim dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych. 

- Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest dostosowanie symboli narodowych do nowych technik cyfrowych (proponowana ustawa wprowadzi cyfrowe załączniki graficzne i muzyczne do projektu), uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystania symboli przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne, zwiększenie ich ochrony oraz odświeżenie wyglądu - informuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Ustawa ma również zapewniać ochronę państwowych symboli. 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%