Zamknij
REKLAMA

Historia pilskiego ZNTK

18:23, 03.02.2021 | K.D
Skomentuj
REKLAMA

Na pilskim rynku wydawniczym pojawiła się unikatowa książka pt. „Nasza Historia ZNTK w Pile 1908-2008”, która przedstawia bogatą historię zakładów i pracowników, którzy budowali kolejarską historię Piły i powiatu pilskiego. Do książki dołączona jest jeszcze płyta CD, na której znajduje się dodatkowo 2000 archiwalnych zdjęć i filmów. W tamtych latach wielu mieszkańców Chodzieży dojeżdżało do Piły do pracy w ZNTK. Ta publikacja może ich zainteresować. 

Autorem książki jest Piotr Serówka, były dyrektor Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile oraz grupa jego byłych współpracowników.

– Kiedy autorzy odwiedzili mnie w ubiegłym roku, nie miałem wątpliwości, aby książkę objąć Patronatem Honorowym i wesprzeć finansowo przez Powiat Pilski jej wydanie. Powstało wyjątkowe dzieło. Autorom należą się ogromne gratulacje za żmudną, blisko 3-letnią pracę, która wymagała dużej cierpliwości, konsekwencji i znajomości tematu – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Starosta dziękuje za pomoc Marii Bochan, prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Piły, które wydało książkę.

Dlaczego książka jest wyjątkowa?Spisano w niej ponad 100-letnią historię Zakładów, które wpłynęły na rozwój Piły i regionu. W obu okresach – niemieckim przed II wojną światową i polskim, w czasach powojennych – miały one ogromny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, ukształtowały kolejarską historię Piły. Przez cały okres istnienia należały do najważniejszych przedsiębiorstw w Pile.

Autor książki, Piotr Serówka i jego współpracownicy przedstawili przemiany zachodzące w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego na przestrzeni lat, opisali budowanie ich potencjału i marki, całą sferę socjalną, wreszcie tysiące osób, które przewinęły się przez to przedsiębiorstwo.

– To żywa historia ludzi, ich wkład w rozwój zakładu, ich udział w wielu przedsięwzięciach społecznych, sportowych oraz kulturalnych Piły. W historii miasta zapisała się przecież bogata działalność Domu Kultury Kolejarz w Pile, czy Klubu Sportowego „POLONIA” – wymienia starosta Eligiusz Komarowski.

W książce opisano również ciekawą historię ludzi i ZNTK w latach 80., kiedy powstała Solidarność i po roku 1989 – przemian gospodarczych i ustrojowych.

– Postanowiliśmy ocalić od zapomnienia historię ludzi i zakładów, które przez tyle lat miały tak ogromny wpływy na życie Piły i regionu i jego mieszkańców. Opisaliśmy nie tylko osiągnięcia, ale i trudne chwile. Przypominamy niepowtarzalne techniki naprawy parowozów i lokomotyw spalinowych. Publikacja jest wyrazem szacunku dla ciężkiej i mozolnej pracy ludzi – wyjaśnia Piotr Serówka, autor książki.

Autorom należą się ogromne słowa uznania. Historię ZNTK spisali bardzo rzetelnie, a oparli ją na archiwalnych dokumentach, zarówno zakładowych, jak i swoich prywatnych, na rozmowach z pracownikami, na własnych wspomnieniach. Jest do tego bogato opatrzona zdjęciami, które pochodzą z kroniki zakładowej, jak i zbiorów prywatnych.

– To niezwykle ciekawa publikacja, na którą czekało wielu mieszkańców Piły i okolic. Opisuje nie tylko dzieje zakładów, ale również Piły i jej mieszkańców, którzy tworzyli historię naszego miasta i regionu. To jest ogromna wartość tej książki. Dziękuję autorom za wspaniały pomysł, za jego realizację i wszystkim, którzy przyczynili się do wydania tej książki – podsumowuje Maria Bochan, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Piły.

Promocja książki odbyła się w nieprzypadkowym miejscu – dawnej hali ZNTK, przy ul. Warsztatowej w Pile. Zostały w niej już nieliczne ślady po byłych Zakładach, choć takie miejsca byli pracownicy darzą jeszcze ogromny sentymentem.

Zespół Redakcyjny, który pomagał autorowi: Władysław Podrazik, Romuald Wiza, Ryszard Smulkowski, Gerhard Kowalski, Wojciech Leszko i Zbigniew Smagliński. Piotr Serówka składa im w książce osobne podziękowania.________________________

­­­­­­­­­Książka „Nasza Historia ZNTK w Pile 1908-2008” liczy: 304 strony.Nakład: 1000 egzemplarzy.Wraz z płytą CD ze zdjęciami jest do nabycia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, przy ul. Spacerowej 7 w Pile.Biuro czynne jest we wtorki i czwartki w godz. 15:00 – 18:00 oraz w środy w godz. 12:00 – 15:00.

Kontakt: tel. 67 349 24 22, kom. 692 452 447, e-mail: [email protected]

 

(K.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%