Zamknij

Opiekunka seniora ? prawdy i mity

00:00, 19.11.2018 artykuł sponsorowany
Copyrights: pressmaster/fotolia.com #63317031 Copyrights: pressmaster/fotolia.com #63317031

Opiekunka seniora to jeden z tych zawodów, który od kilkunastu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Przez lata narosło wokół niego jednak sporo mitów.

W internecie roi się od skrajnych opinii. Praca opiekuna dla jednych jest bardzo łatwa – w końcu to „tylko” zajmowanie się pomocą seniorowi i prowadzenie domu, dla innych niezmiernie ciężka i wymagająca wielu poświęceń. Jak jest naprawdę? Spróbujmy przyjrzeć się tej profesji obiektywnie i oceńmy obiegowe opinie.

OPIEKUNKA TO ZAWÓD DLA KOBIET

FAŁSZ. Fakt, że zdecydowaną większość osób wykonujących zawód opiekunki stanowią kobiety, nie oznacza, że nie odnajdują się w nim panowie. Choć stanowią oni bardzo mały odsetek pracujących w opiece, ich rola jest nie do przecenienia. Starsi podopieczni często bardziej komfortowo czują się z opiekunem tej samej płci. Mężczyźni sprawdzają się szczególnie przy cięższych przypadkach, gdzie podopieczny wymaga fizycznej pomocy, na przykład tam, gdzie wymagany jest transfer. Nie zapominajmy też, że panowie potrafią wykazać się także niezwykłymi umiejętnościami kulinarnymi. Podsumowując – nie jest tu ważna płeć – zarówno panie jak i panowie doskonale radzą sobie w tym zawodzie.

OPIEKUN MUSI MÓWIĆ W JĘZYKU PODOPIECZNEGO

PRAWDA. Przykładowo, jeśli mówimy o opiekunkach pracujących w Niemczech, wymagana jest znajomość języka niemieckiego. Nie trzeba mówić biegle w języku obcym, ale znajomość języka musi być wystarczająca, aby porozumieć się z podopiecznym lub móc wezwać pomoc w razie takiej konieczności. Agencje współpracują z osobami z najróżniejszym wykształceniem i poziomem znajomości języka. W trakcie współpracy oferowane są kursy i szkolenia. Powstała także specjalna aplikacja z kursem niemieckiego dedykowanym opiekunkom – bez dodatkowych opłat oferuje ją swoim franczyzobiorcom Hausengel.

OPIEKUN MUSI POSIADAĆ WYKSZTAŁCENIE MEDYCZNE

FAŁSZ. Nie zawsze. Jeśli na zawód opiekuna osoby starszej decyduje się zawodowy opiekun medyczny z dyplomem lub pielęgniarka, jest to dodatkowy atut. Jednak opiekunami mogą równie dobrze zostać osoby, których wyuczone profesje leżą daleko od branży opiekuńczej. Nie stanowi to przeszkody, o ile opiekun ma odpowiednie doświadczenie lub ukończy kursy przygotowujące do zawodu opiekuna. Bezpłatne szkolenia przed rozpoczęciem pracy oferuje większość profesjonalnych agencji. Dodatkowo, w trakcie lub pomiędzy zleceniami można się doszkalać. Np. Hausengel udostępnia swoim opiekunkom platformę z kursem dla opiekunów online. Po zakończeniu kursu można zawnioskować o certyfikat niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (IHK), uznawany w Niemczech.

OPIEKUNKI OTRZYMUJĄ POZAPŁACOWE BENEFITY

PRAWDA. Przez okres trwania zlecenia koszty utrzymania opiekunki ponosi rodzina podopiecznego. Opiekunka nie musi więc przejmować się kosztami zakwaterowania czy wyżywienia, przez co może odłożyć całą zarobioną kwotę. Jest to zdecydowany plus tej pracy. Agencje oferują swoim opiekunkom także różne formy doskonalenia zawodowego i kursy podnoszące umiejętności językowe. Tutaj opiekunki otrzymują bezpłatnie nie tylko sam kurs czy szkolenie, ale także możliwość podniesienia swojej wartości na rynku pracy. Okazjonalne loterie i konkursy dla opiekunek konkretnej agencji również wiążą się z nagrodami. Coraz częstsze są programy lojalnościowe, w których premiowana jest dłuższa współpraca.

KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ OPIEKUNEM

NIE DO KOŃCA. Panuje błędne przekonanie, że opiekunką osoby starszej za granicą może zostać absolutnie każdy. Opiekun seniora to jeden z tych zawodów, w których bardzo ważne jest powołanie, chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi i oczywiście empatia. Trzeba mieć wiele serca i zrozumienia dla osób starszych i wymagających opieki. Jeśli opiekun podejmuje zlecenie w Niemczech, to ważna też będzie choć podstawowa znajomość języka niemieckiego; im lepsza– tym więcej korzyści.

Z całą pewnością można stwierdzić, że nie ma jednego obrazu opiekuna seniora. To, jak będzie wyglądała ta praca zależy od całego szeregu czynników, m. in. od stanu podopiecznego, zakresu obowiązków, określonego w umowie, naszego nastawienia i oczekiwań. Najlepiej samemu przekonać się czy ten rodzaj pracy jest dla nas odpowiedni, zamiast opierać się na nie zawsze sprawdzonych opiniach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%