Zamknij
REKLAMA

KGP: uwaga na przestępców wysyłających fałszywe SMS-y

18:04, 16.04.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Rzecznik KGP w rozmowie z PAP podkreślił, że przestępcy próbują różnych sposobów, by dobrać się do naszych oszczędności. "Jednym z takich sposobów jest wysyłanie niepozornie wyglądającej wiadomości SMS" - tłumaczył inspektor Ciarka.

Przestępcy próbują różnych sposobów, by dobrać się do naszych oszczędności. Jednym z nich są fałszywe SMS-y - poinformował PAP rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

"Nasze telefony z dostępem do Internetu, z różnymi aplikacjami, w tym z bankowymi, stanowią szeroko otwarte okno na świat. Umożliwia nam to wykonywanie różnych operacji, w tym finansowych. Wiedzą o tym również oszuści. Aby dostać się do naszych oszczędności, próbują przejąć kontrolę nasz naszymi telefonami" - powiedział policjant.

Przestrzegł, że przestępcy podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób wiadomość z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty do zamówionej przesyłki. "Nadawca może również udawać, że wiadomość wysłana jest z Urzędu Skarbowego lub Urzędu Celnego" - podał.

"Wówczas również chodzi o niewielką dopłatę. Aby dowiedzieć się więcej lub aby uiścić zapłatę, należy kliknąć w wysłany SMS-em link" - zaznaczył.

Wskazał, że po wejściu w przesłany link na naszym telefonie może zostać zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. "Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy wchodzą w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta w banku" - wyjawił.

"Należy zatem unikać wchodzenia na nieznane nam linki. Musimy z ograniczonym zaufaniem podchodzić do wiadomości wysyłanych drogę mailową lub SMS-ową" - podkreślił.

Dodał, że oszuści wykorzystują również bieżące sytuacje, aby uwiarygodnić swój przekaz. "Powołują się np. na stan epidemii, dezynfekcje paczki i inne, wszystko po to, aby kliknąć w wysłany link" - przekazał.

"Pamiętajmy, że ofiarą przestępców możemy się stać również na odległość" - zaapelował. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ robs/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%