Zamknij
REKLAMA

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

20:10, 19.12.2018 | K.D
REKLAMA
Skomentuj

Początek grudnia na terenie kraju przyniósł pogorszenie stanu bezpieczeństwa. W ostatnim tygodniu na drogach Wielkopolski odnotowano kolejne tragiczne w skutkach zdarzenia drogowe z udziałem pieszych. Zbliżające się święta, a co za tym idzie, wzmożony ruch na drogach, połączony z niekorzystnymi warunkami pogodowymi to sytuacja, w której o bezpieczeństwo na drogach trzeba szczególnie zadbać.

 

Na terenie powiatu chodzieskiego policjanci ruchu drogowego będą wystawiali posterunki stałe w miejscach największego natężenia ruchu pieszych. Policjantów możemy spodziewać się na trasach do i z pracy oraz w rejonie centrum miasta czy centrum handlowego.

Radiowozy oznakowane będą miały w tym czasie włączone sygnały świetlne niebieskie.

 

Policyjne statystyki pokazują, że do zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego najczęściej dochodzi porą wieczorową. Pieszy jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje nawet przy małych prędkościach. W przypadku, gdy kierowca porusza się z prędkością 50 km/h, pieszy ma około 50% szans na przeżycie w momencie potrącenia, ale już przy prędkości 80 km/h jego szanse na przeżycie są niemal bliskie zeru. Dlatego tak ważne jest prowadzenie działań ukierunkowanych na niechronionych uczestników ruchu drogowego.

 

Policjanci podczas działań przede wszystkim będą zwracali uwagę na zachowania kierujących pojazdami względem niechronionych uczestników ruchu, tj. nieudzielaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, wyprzedzaniu/omijaniu pojazdów na przejściach dla pieszych, parkowaniu pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, gdzie ogranicza się widoczność, ale nie tylko. Mundurowi zwrócą także uwagę na sam sposób poruszania się niechronionych uczestników dróg, bowiem pozostawia on wiele do życzenia. Piesi bardzo często przekraczają jezdnię w sytuacjach i miejscach bardzo niebezpiecznych, gdzie niewiele brakuje do potrącenia.

Przypominamy, że korzystanie z elementów odblaskowych znacznie poprawia widoczność pieszych na drodze i daje im szansę uniknięcia potrącenia, czy to w warunkach złej widoczności, czy nawet kiedy pieszy będzie poruszał się niewłaściwą stroną drogi. Zgodnie z art. 11 ust. 4a prawo o ruchu drogowym na pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym nałożono obowiązek używania elementów odblaskowych. Elementy te muszą być wyeksponowane w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że pieszy będzie poruszał się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Mamy nadzieję, że wspólnie z mieszkańcami powiatu uda się nam ograniczyć niekorzystne tendencje w zakresie wypadków z udziałem pieszych. Wybierając się na przedświąteczne zakupy pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych uczestników dróg. Pośpiech jest zawsze złym doradcą.

(K.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© superchodziez.pl | Prawa zastrzeżone