Zamknij
REKLAMA

W drodze na najwyższe szczyty Afryki

19:09, 09.05.2017 | K.D
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek 9 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościem był Robert Gondek, warszawskiego podróżnika uczestniczącego od kilku lat w projekcie „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Celem projektu jest zdobycie najwyższych /miejsc w każdym afrykańskim kraju oraz poznanie kultury i ludzi mieszkających w różnych zakątkach Afryki. Dotychczas podróżnik zdobył 16 szczytów, ł w 16 różnych krajach Afryki, o których ciekawie, przy projekcji profesjonalnych zdjęć, filmików oraz przy energetycznej muzyce, opowiedział uczestnikom spotkania. Swój podbój zaczął od najwyższego szczytu kontynentu afrykańskiego - Kilimandżaro. Zwrócił uwagę na niezwykły „tłok” panujący na szlakach. Rocznie około 15 tysięcy turystów zdobywa tę górę, a na każdego turystę przypadają 3 osoby pomagające. Mimo tego wzmożonego ruchu podróżnik zachwycał się pięknymi widokami oraz roślinnością porastająca pięciotysięcznik.

Celem kolejnej wyprawy był masyw wulkaniczny w Kenii – Mount Kenya, gdzie podczas czterech dni trekkingu udało się m. in. zaobserwować oraz sfotografować bajecznie kolorowy wschód słońca. Pomiędzy wyprawami na afrykańskie cztero- i pięciotysięczniki odbył też liczne trekkingi na góry niższe: w Burundi, Zambii, Malawi, Gabonie, Namibii, Botswanie i na Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej. Zwiedził już ponad dwadzieścia afrykańskich parków narodowych. Parki te są różne pod względem ukształtowania terenu, jak też zamieszkiwanej zwierzyny. Znalazł się wśród setki szympansów, spędził kilka niezwykłych godzin obserwując górskie goryle żyjące powyżej 2600 m n.p.m., fotografował żyrafy, słonie, bawoły i niestety ginące już nosorożce, których rogi są tak bardzo pożądane przez kłusowników.

Przed warszawskim podróżnikiem jeszcze wiele afrykańskich wypraw. Jest zafascynowany tym kontynentem, jego kulturą, ludźmi, przyrodą i górami. Do zdobycia jest ogółem 56 lub 66 szczytów - w zależności od tego, czy do celów projektu Robert Gondek zaliczy również wyspy, terytoria zależne i niezależne położone wokół kontynentu afrykańskiego.

(K.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA