Zamknij
REKLAMA

Opiekun w żłobku, klubie dziecięcym lub animator zabaw dla dzieci ? jakie cechy predestynują do wykonywania takiej pracy?

14:51, 03.06.2020 | materiały partnera

W przypadku niektórych profesji związanych z opieką nad dziećmi nie jest konieczne posiadanie wykształcenia pedagogicznego, choć rzecz jasna jest ono pożądane. Dotyczy to opieki nad dziećmi w żłobkach i klubach dziecięcych. Ponieważ coraz więcej powstaje tego typu miejsc warto zastanowić się, jakie cechy predestynują do wykonywania takiej pracy.

Po pierwsze: Podmiotowe traktowanie

Już bardzo małe dziecko bardzo dobrze wyczuwa nastroje dorosłych, co odbija się na ich zdrowiu psychicznym. Dlatego dzieci zawsze powinny być traktowane podmiotowo, bez wyrażania apodyktycznych żądań. Osoba, która podejmuje pracę z małymi dziećmi musi szanować ich indywidualizm i starać się znaleźć cechy wspólne, które umożliwią im integrację w grupie. Często jeszcze przed posłaniem dzieci do przedszkola rodzice decydują się na żłobek i choć przebywają w nim dzieci do lat 3, to jednak już na tym etapie potrzebna jest ich edukacja, a nie jedynie troska o podstawowe potrzeby.

Po drugie: kreatywność i cierpliwość

Coraz częściej rodzice małych dzieci, które z różnych przyczyn nie chodzą jeszcze do przedszkola decydują się na zajęcia w klubach dziecięcych. Tu maluchy mogą uczyć się poprzez zabawę. Oczywiście osoba prowadząca zajęcia powinna posiadać odpowiednie merytoryczne przygotowanie. Jednak poza nim najważniejsza jest kreatywność, czyli przekazywanie wiedzy w sposób obrazowy, ciekawy i nie nużący maluchów, jak również cierpliwość w stosunku do nich. Takiej pracy zdecydowanie nie może podjąć osoba, która łatwo może zostać wyprowadzona z równowagi. Krzyk jest absolutnie zabroniony i trzeba stosować inne wzmocnienia negatywne, które pozwalają na odpowiednią socjalizację dziecka.

Klub dziecięcy można założyć samodzielnie spełniając określone wymogi ustawy, jak również warunki lokalowe. Niemniej jednak oferty pracy dla opiekunów w takich miejscach, jak również animatorów zabaw dla dzieci są jak najbardziej dostępne. Wystarczy zajrzeć na portal Pracuj.pl, aby się o tym przekonać. Można znaleźć pracę we własnej lub pobliskiej miejscowości. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że takie oferty nie są stałe i pojawiają się co pewien czas. Ponadto często jest to praca na część etatu. Niemniej jednak takie rozwiązanie może być doskonałym przygotowaniem do przyszłej pracy pedagogicznej dla studentów tego kierunku. To pierwsze doświadczenie zawodowe, które można wpisać do swojego CV, co nie jest bez znaczenia przy staraniu się o pracę. Wśród wielu osób o podobnych kwalifikacjach stawia się wszak na te, które starają się poszerzać swoje kompetencje i doświadczenie na różnych polach, związanych z daną działalnością.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%