Zamknij

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem PIT-36

11:13, 27.12.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:14, 27.12.2018
Skomentuj

Wiele osób zastanawia się nad możliwością rozliczenia deklaracji podatkowej PIT łącznie z małżonkiem. Jedną z nich, jest zeznanie PIT-36. Czy istnieje możliwość wspólnego rozliczenia PIT-36? Jakie warunki należy spełnić? I wreszcie jak to zrobić w praktyce?

Rozliczenie wspólnie z małżonkiem

W dużym uproszczeniu, rozliczenie wspólnie z małżonkiem umożliwia złożenie przez parę małżeńską jednej, zamiast dwóch deklaracji podatkowych PIT. Warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych warunków generalnych, odnoszących się do rozliczenia PIT ogólnie (nie tylko w stosunku do PIT-36). Po pierwsze, aby rozliczyć się wspólnie, para musi być w legalnym związku małżeńskim, uznawanym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Po drugie, związek małżeński musi trwać przez cały okres deklaracyjny – np. poprzedni rok podatkowy. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy jeden z małżonków umiera w trakcie roku podatkowego, zaś drugi podatnik (wdowa lub wdowiec) nadal zachowuje prawo do rozliczenia wspólnego. Ponadto, możliwość wspólnego rozliczenia dotyczy wyłącznie osób, które mają ustrój tak zwanej wspólności majątkowej. Czyli na przykład - nie ograniczyły swojej wspólności poprzez podpisanie intercyzy, itp.

PIT-36 zalety wykorzystania

Za pomocą PIT-36 rozliczyć mogą się osoby opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli przy zastosowaniu tak zwanej skali podatkowej. Dla podatników podatku liniowego przygotowano inną deklarację - PIT-36L, której jednak nie można rozliczyć wspólnie z małżonkiem. Jedną z największych zalet wykorzystania omawianego rozwiązania, jest wygoda pracy nad jednym, zamiast dwóch formularzy. Większość podatników decyduje się jednak na ten krok ze względów finansowych i znajduje to szczególne uzasadnienie w przypadku dużych różnic w zarobkach partnerów. W dużym uproszczeniu - osoby które mogły by przekroczyć odpowiednie progi podatkowe (progi skali), mogą z powrotem „cofnąć” się na niższe progi podatkowe, po uśrednieniu dochodów z dużo mniej zarabiającym małżonkiem.

Najczęściej popełniane błędy

Przy rozliczeniu wspólnie z małżonkiem pojawia się wiele błędów. Przede wszystkim, wynikają one z zbytniego luzu zastosowanego przez podatników. W przypadku wypełniania deklaracji za dwie osoby, odpowiedzialność za dokument się jakoś „rozmywa”. Warto jednak pamiętać, że dokument podpisany przez jednego małżonka, rodzi konsekwencje dla obojga – również te negatywne. Warto więc pamiętać o poprawnym trzymaniu się kolejności małżonków, złożeniu odpowiednich podpisów i załączników. Bardzo ważne jest również złożenie deklaracji w odpowiednim terminie, czyli do 30 kwietnia. Jego przekroczenie może skutkować brakiem prawa do rozliczenia wspólnego.

Podsumowanie i rekomendacje

Rozliczenie podatku oraz zadeklarowanie swoich obliczeń w formie druku księgowego deklaracji PIT, jest obowiązkiem większości osób w kraju. W ramach pomocy Państwa, część podatników może skorzystać z różnych udogodnień przy przygotowywaniu oraz składaniu PIT. Jednym z nich jest tak zwane rozliczenie wspólnie z małżonkiem - możliwe również przy PIT-36. Należy jednak pamiętać, że rozliczenie wspólnie z małżonkiem jest rodzajem preferencji, z której należy korzystać zgodnie z przepisami i w granicach prawa.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%