Zamknij

Odsłonięcie tablicy na budynku Poczty Polskiej w Chodzieży

18:53, 06.01.2019 K.D Aktualizacja: 18:58, 06.01.2019
Skomentuj fot. FB/JacekGursz fot. FB/JacekGursz

6 stycznia 1919 roku w budynku chodzieskiej poczty doszło do niecodziennego wydarzenia. Polski powstaniec, Kazimierz Pietraszak, odebrał telefon. Dzwoniła telefonistka z niemieckiej wówczas Piły (Schneidemühl), sprawdzając sytuację w Chodzieży. Kazimierz Pietraszak podszył się pod jednego z Niemców, przekazując jej fałszywe informacje, jakoby miasto obsadzono licznie polskimi żołnierzami. Wiadomości te były na tyle ważne dla zaborców, że został połączony z niemieckim dowódcą z Piły. Od niego, nieświadomego, że rozmawia z Polakiem, uzyskał ważne dla oddziałów powstańczych informacje o ruchach i planach Niemców.


Dokładnie w setną rocznicę tego wydarzenia, 6 stycznia 2019 roku, na budynku poczty w Chodzieży z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej została odsłonięta upamiętniająca to zdarzenie tablica. Pomysłodawczynią i główną organizatorką z ramienia TMZCh była Dorota Marciniak. Przedsięwzięcie wsparła Poczta Polska, którą podczas uroczystości reprezentowali Dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Poznaniu Leszek Gawarecki oraz Naczelnik Poczty w Chodzieży Rafał Budniok.

Inicjatywa nie doszłaby do skutku, gdyby nie Urząd Miejski w Chodzieży, w imieniu którego głos zabrał Burmistrz Jacek Gursz. Wszystkim zaangażowanym w powstanie tablicy dziękował prezes TMZCh Dariusz Sałata.


Zgromadzeni Chodzieżanie, przedstawiciele władz samorządowych i szkół wysłuchali "Marsylianki wielkopolskiej". Następnie została odegrana scenka odtwarzająca ww. rozmowę telefoniczną (wystąpili w niej w strojach z epoki: Jan Kajrys, Piotr Mąka i Karolina Ławniczak).


Odsłonięcia tablicy dokonała wnuczka Kazimierza Pietraszaka- Barbara Słomińska. W imieniu rodziny głos zabrał wnuk brata powstańca, Mikołaj Pietraszak Dmowski- laureat ubiegłorocznej edycji konkursu „Mistrz Mowy Polskiej”. Przypomnijmy, że w finale konkursu opowiadał właśnie o chodzieskich powstańcach. Poświęcenia tablicy dokonał ks. kanonik Ireneusz Szypura.


Oprócz mieszkańców Chodzieży w uroczystości wzięła udział również reprezentacja Budzynia, w którym pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest ciągle żywa. Po II wojnie światowej Kazimierz Pietraszak był związany właśnie z tą miejscowością i tam spoczął na cmentarzu. O tej części jego życiorysu przypomniała Hanna Danielewicz z budzyńskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Całość zakończyło wspólne odśpiewanie Roty i złożenie pod tablicą kwiatów.


Tablicę wykonała i zamontowała firma „Zydor”. Za zamknięcie ruchu drogowego na czas uroczystości odpowiadała Komenda Powiatowa Policji. Za nagłośnienie odpowiedzialni byli pracownicy CHDK.


Specjalnie na tę uroczystość Poczta Polska przygotowała okolicznościowy datownik oraz specjalną kartkę pocztową z Kazimierzem Pietraszakiem. Były one dostępne w budynku poczty razem z okolicznościowymi znaczkami i powstańczymi kartkami wydanymi przez Urząd Miejski w Chodzieży.

Towarzystwo Miłośników Chodzieży

(K.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%