Zamknij

Nie wypalajcie traw

15:01, 08.04.2019 K.D Aktualizacja: 15:01, 08.04.2019
Skomentuj

W ciągu zaledwie kilku dni w miesiącu kwietniu 2019 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży już 7-krotnie musiało dysponować zastępy gaśnicze do pożarów traw. Spaleniu przez ten okres uległo łącznie około 11,7 ha traw i nieużytków.

Pomimo ciągłych apeli i próby wytłumaczenia jak niebezpieczne mogą być takie pożary, m.in. poprzez informowanie w ramach kampanii „Stop pożarom traw!”, najczęściej dochodzi do tych zdarzeń na przełomie zimy i wiosny. Przyczyną tych pożarów niejednokrotnie są podpalenia, ale nie tylko.

Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą niestety także do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek. Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży apeluje i przestrzega, że kto w sposób nieostrożny obchodzi się z ogniem, w wyniku czego spowodował pożar podlega karze aresztu lub grzywny. W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została również uruchomiona strona internetowa  http://www.stoppozaromtraw.pl/  – można na niej oraz na stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży w zakładce „PORADY” http://www.chodziez.psp.wlkp.pl/  znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

(K.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%