Zamknij

Powiatowe święto plonów

09:18, 02.09.2021 Aktualizacja: 09:18, 02.09.2021
Skomentuj

Przełom sierpnia i września to czas pożegnania wakacji, a także organizowanych od lat w całym kraju, tradycyjnych dożynek. Powiatowo – Gminno – Parafialne Święto Plonów na ziemi chodzieskiej odbyło się 28 sierpnia na Stadionie Miejskim w Szamocinie i było okazją do dziękczynienia rolnikom za ich całoroczne wysiłki. Równolegle miały miejsce także IV Targi Producentów Żywności Ziemi Chodzieskiej „Smaki Ziemi Chodzieskiej”. Było więc swojsko i smakowicie.

Podczas Święta Plonów dziękowaliśmy rolnikom za ich ciężką pracę, ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki rozpoczęły się niedzielną Mszą Świętą Dziękczynną w Kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie. Do oprawy wydarzenia dołączyły Szamocińska Orkiestra Dęta, Chór im. I.J. Paderewskiego, poczty sztandarowe  oraz  zespoły Szamocińskiego Ośrodka Kultury.

Najważniejszą częścią Święta Plonów był jak zawsze staropolski obrzęd chleba, tym razem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Łany” z Poznania. Starostowie dożynek Izabela Rydelek i Michał Styza przekazali na ręce Starosty Chodzieskiego i Burmistrza Szamocina bochenki chleba. Następnie wszyscy wzięli udział w dożynkowym festynie. Podczas niego wręczone zostały wyróżnienia dla najlepszych rolników: Wojciecha Wysockiego i Pauliny Gustek  z Gminy Margonin, Zygmunta Witta i Stanisława Odora z Gminy Budzyń, Izabeli Rydelek i Michała Styzy z Gminy Szamocin oraz Angeliki  Pytel z Gminy Chodzież. Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrało reprezentujące Gminę Chodzież sołectwo Strzelce. Na odwiedzających czekały atrakcje, konkursy, występy szamocińskich zespołów, a na zakończenie dnia koncert zespołu Classic.

Zainteresowaniem cieszyły się stoiska zorganizowane w ramach IV Targów Producentów Żywności Ziemi Chodzieskiej. To impreza skierowana do lokalnych producentów żywności i potencjalnych klientów. W tym roku niecodzienną okazję zaprezentowania się w trakcie dożynek wykorzystali „TOP” SERY, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie, Cech Rzemiosł Rożnych w Chodzieży, Cukiernia Piekarnia „Piotrowski”, „Zagroda Zielona Broda” oraz „SOFOREK”. Wystawcy zaoferowali konsumentom degustację i możliwość kupna tradycyjnych produktów, które cieszą się uznaniem w naszym kraju, a także poza jego granicami.

– Dziękuję wszystkim za obecność – mówi starosta Mirosław Juraszek. – To gest wdzięczności i jedności z rolnikami, którzy całoroczną pracą dbają o to, by na polskich stołach nie zabrakło chleba. Przeżyliśmy Święto Plonów radośnie, a przede wszystkich w zgodzie i wspólnocie. Te wartości są cenne,  niezależnie od czasów i okoliczności.

(K.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%