Zamknij

Studenci Technologii Informatycznych NI UAM w Pile z grantem naukowym ID-UB i udziałem w programie Google

. + 09:40, 16.02.2025 Aktualizacja: 09:42, 16.02.2025
Skomentuj fot. UAM fot. UAM

W świecie nauki i technologii studenci coraz częściej angażują się w projekty badawcze i międzynarodowe inicjatywy, które pozwalają im rozwijać swoje kompetencje i zdobywać nowe doświadczenia. Doskonałym przykładem jest udział studentów Technologii Informatycznych z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile w prestiżowym programie Google.org Cybersecurity Seminar oraz uzyskanie studenckiego grantu na realizację autorskiego projektu badawczego.

Udział w programie Google.org Cybersecurity Seminar

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Politechnika Warszawska otrzymały wsparcie w postaci grantu w wysokości do 1 miliona dolarów w ramach programu Google.org Cybersecurity Seminar. Dzięki tym środkom uczelnie wprowadzą innowacyjne seminaria dla studentów zainteresowanych cyberbezpieczeństwem, aby pomóc w budowaniu kadry ekspertów w tej dziedzinie.

W ramach projektu we wrześniu 2025 roku odbędzie się letnia szkoła cyberbezpieczeństwa dla około 50 studentów uczelni publicznych z Wielkopolski. W gronie uczestników znajdą się także studenci Technologii Informatycznych z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile, co zostało podkreślone w decyzji dotyczącej zaproszenia Uczelni do realizacji tego grantu. Program szkoły letniej będzie koncentrował się na cyberbezpieczeństwie, zwiększaniu świadomości dotyczącej zagrożeń i sposobów przeciwdziałania atakom, a także na zastosowaniu sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie oraz aspektach prawnych i społecznych związanych z tym obszarem. Uczestnicząc w zajęciach, studenci, a przyszli eksperci cyberbezpieczeństwa, będą nie tylko zdobywać wiedzę teoretyczną, ale także wspierać lokalne organizacje społeczne, wzmacniając ich bezpieczeństwo w sieci.

Dodatkowo dzięki grantowi Google.org, uczestnicy programu będą mogli brać udział w stażach, korzystać z mentoringu doświadczonych specjalistów oraz uczestniczyć w hackathonach. To ogromna szansa na rozwój kompetencji, które są kluczowe w dzisiejszym świecie technologii.

Grant naukowy dla studentów Technologii Informatycznych

Praktyczne podejście do nauki w NI UAM w Pile pozwala także na realizację ambitnych projektów badawczych, które mogą mieć realne zastosowanie. Zespół studentów II roku Technologii Informatycznych znalazł się w gronie laureatów IV edycji ADVANCEDBestStudentGRANT realizowanego w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości-Uczelnia Badawcza”. Studenci zdobyli grant naukowy na realizację swojego innowacyjnego projektu badawczego pn. „Analiza i predykcja poziomu wilgotności w ściółce leśnej z wykorzystaniem uczenia maszynowego”.

Celem projektu jest stworzenie systemu umożliwiającego precyzyjne prognozowanie zmian wilgotności ściółki leśnej w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie ma opierać się na czujnikach zbierających dane środowiskowe, takie jak temperatura, opady i nasłonecznienie, które następnie będą analizowane za pomocą algorytmów uczenia maszynowego, co pozwoli na dokładniejsze przewidywanie zmian wilgotności w ekosystemie leśnym. Wdrożenie tego rozwiązania usprawni zarządzanie lasami, pozwoli szybciej reagować na susze oraz zmniejszy ryzyko pożarów. Projekt łączy wiedzę z zakresu informatyki, ekologii i leśnictwa, pokazując, jak nowoczesne technologie mogą wspierać ochronę środowiska. Opiekunem naukowym projektu jest dr Tomasz Piłka z Zakładu Sztucznej Inteligencji UAM.

Przyszłość pełna możliwości

Sukcesy studentów Technologii Informatycznych pokazują, że ich wiedza i pasja do innowacyjnych rozwiązań przynoszą wymierne efekty. Udział w prestiżowym programie Google.org Cybersecurity Seminar oraz realizacja interdyscyplinarnego projektu badawczego w ramach ADVANCEDBestStudentGRANT potwierdzają, że kierunek ten kształci przyszłych specjalistów w obszarach nowoczesnych technologii. Dzięki wsparciu uczelni i międzynarodowych organizacji, studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia i realnego wpływu na rozwój nauki oraz technologii.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

[ALERT]1739695057758[/ALERT]

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%