Zamknij

Ekshumacja żołnierza z czasów II Wojny Światowej pod Margońską Wsią

15:47, 22.06.2022 | .
Skomentuj Pomost
REKLAMA

W poniedziałek, 20 czerwca 2022 r. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST przeprowadziła prace ekshumacyjne w pobliżu miejscowości Margońska Wieś, pow. chodzieski (woj. wielkopolskie).

Z leśnej oznaczonej mogiły członkowie grupy Pomost podjęli szczątki żołnierza niemieckiego poległego w 1945 r. Przy jego szczątkach znaleziono nieprzełamany nieśmiertelnik.

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski.

-Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia „Pomost” prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków niemieckich ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. Pracownia „Pomost” realizuje swoje zadania na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej – mówi Piotr Śremski z Pomostu.

Osoby posiadające informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej prosimy o kontakt mailowy [email protected] telefonicznie pod nr 601 469 494.

Zapraszamy do działu VIDEO, gdzie zamieściliśmy rozmowę z Piotrem Śremskim z grupy Pomost. O sprawie pisał także portal www.7dni.pila.pl

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%