Zamknij

Promotorzy dostali nowe narzędzie. Mogą wykryć, czy pracę napisała SI

08:01, 18.02.2024 Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji Aktualizacja: 17:16, 19.02.2024
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

W związku z coraz większą popularnością narzędzia ChatGPT oraz z obawami dotyczącymi jego wykorzystywania przez studentów do pisania prac dyplomowych, eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) wprowadzili nową funkcję do Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA). Nowa funkcja pozwoli promotorom sprawdzić, czy dana praca dyplomowa została napisana przy użyciu sztucznej inteligencji.

Narzędzia do automatycznego generowania tekstu stają się coraz bardziej popularne, ponieważ oferują użytkownikom łatwość obsługi oraz szereg możliwości. Jednakże wykorzystanie ich do pisania prac dyplomowych budzi kontrowersje, szczególnie w przypadku prób podpisywania takich prac swoim nazwiskiem.

W tej sytuacji JSA staje się kluczowym narzędziem dla promotorów, umożliwiającym sprawdzenie, czy tekst został napisany przez studenta, czy też wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

Dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI, podkreśla, że JSA jest nowoczesnym narzędziem, które zostało stworzone w odpowiedzi na potrzeby polskiej kadry akademickiej. Dzięki niemu wszystkie prace dyplomowe są analizowane za pomocą tego samego narzędzia, co zapewnia większą porównywalność wyników weryfikacji oryginalności prac dyplomowych na całym terenie Polski. 

- Dzięki wprowadzeniu JSA zapewniliśmy większą niż w latach wcześniejszych porównywalność wyników weryfikacji oryginalności prac dyplomowych pomiędzy wszystkimi ośrodkami z całej Polski. Niedawno jednak pojawiło się nowe wyzwanie, jakim jest wzrastająca popularność narzędzi do automatycznego generowania treści. Dlatego niezwłocznie przystąpiliśmy do pracy, aby dodać do JSA funkcję, która pomoże promotorom w identyfikacji, czy dana praca dyplomowa została napisana przy pomocy narzędzi takich jak choćby popularny ChatGPT – dodaje dyrektor OPI.

Wykrywanie sztucznej inteligencji 

Nowa funkcja JSA, która pozwala wykryć, czy dana praca dyplomowa została napisana przy użyciu sztucznej inteligencji, jest ważnym krokiem w walce z plagiatami. Choć narzędzie nie daje stuprocentowej pewności, że tekst jest plagiatem lub został napisany przez sztuczną inteligencję, to jednak znacząco zwiększa świadomość i umiejętności promotorów w identyfikacji nieuczciwych praktyk akademickich.

Metoda detekcji wdrożona do systemu JSA opiera się na hipotezie, że im większa regularność w tekście, tym jest większe prawdopodobieństwo, że został on wytworzony przez model językowy. 

- Model zastosowany w JSA został przeszkolony na dużym zbiorze danych tekstowych. Jego działanie najprościej wytłumaczyć, stosując miarę Perplexity. Zgodnie z naszymi założeniami tekst wytworzony przez losowy dobór słów powinien charakteryzować się wysoką wartością Perplexity, natomiast tekst bardzo szablonowy i przewidywalny niską wartością Perplexity. W przypadku tego ostatniego istnieje zasadne podejrzenie, że powstał on przy użyciu sztucznej inteligencji – mówi Małgorzata Wartacz, kierowniczka projektu JSA w OPI, który odpowiada za rozwój systemu. 

(Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu superchodziez.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%