Do zdarzenia doszło w czwartek, 22 maja, w godzinach popołudniowych. Dyżurny jednostki otrzymał zgłoszenie o kobiecie, której życie i zdrowie mogą być zagrożone. Sygnał ten natychmiast uruchomił procedury ratunkowe – ogłoszono alarm jednostki i rozpoczęto intensywne poszukiwania z wykorzystaniem środków technicznych, które pomogły ustalić przybliżoną lokalizację poszukiwanej osoby.
W trakcie przeszukiwania kompleksu leśnego jeden z policjantów zauważył zaparkowany pojazd. W środku znajdowała się kobieta, która nie dawała oznak życia. Funkcjonariusz bez wahania wybił szybę w aucie, wydostał kobietę na zewnątrz i przystąpił do reanimacji. Jednocześnie poinformował stanowisko kierowania o zaistniałej sytuacji.
Na miejsce natychmiast skierowano wsparcie – do akcji dołączyli policjanci z drogówki, którzy wspólnie z kolegą kontynuowali akcję ratunkową do momentu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego. Dzięki ich działaniom udało się przywrócić funkcje życiowe kobiety i przekazać ją, już przytomną, w ręce medyków.
– „To sytuacja, która pokazała, że każda minuta ma znaczenie. Gdyby nie szybka reakcja naszego funkcjonariusza, mogłoby dojść do tragedii” – podkreśla asp. sztab. Karolina Smardz-Dymek.
Ten dramatyczny, ale szczęśliwie zakończony incydent to także przypomnienie, jak istotne jest reagowanie na kryzysy psychiczne, zarówno przez służby, jak i najbliższe otoczenie osoby potrzebującej pomocy. Czasem jedna rozmowa, jeden telefon czy jedno dobre słowo mogą zapobiec tragedii.
Każdy z nas może znaleźć się w trudnym momencie życia. Warto wtedy sięgnąć po pomoc i nie zostawać z problemami samemu. Istnieje wiele instytucji i infolinii, które oferują wsparcie:
Linia bezpośredniego wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego: 800 702 222
Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych: 116 123 (czynny całą dobę)
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny całą dobę)
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 (czynny całą dobę)
Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego: 800 70 2222 (czynne całą dobę)
Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA: 22 484 88 01
Numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia: 112 (czynny całą dobę)
Apelujemy do rodzin i bliskich osób przeżywających kryzysy psychiczne – nie lekceważcie sygnałów, nie oceniajcie, nie obwiniajcie. Wasza obecność, wsparcie i zrozumienie mogą uratować życie. Bądźcie uważnymi słuchaczami, zachęcajcie do rozmowy, wspierajcie aktywność i pamiętajcie, że każdy może potrzebować pomocy – i każdy ma do niej prawo.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz