Zamknij
REKLAMA

Kiedy musisz wykupić ubezpieczenie, kupując nowy samochód?

13:28, 29.03.2022 | materiał partnera

Kiedy wykupić ubezpieczenie OC czy AC? Przy zakupie nowego samochodu sprawa ubezpieczenia może wydawać się drugorzędna, jednak trzeba pamiętać, że OC zawsze musi być aktualne. To musi być Twój priorytet, ponieważ jeśli zaniedbasz tę sprawę, to konsekwencje mogą być poważne. Skąd masz jednak wiedzieć, czy Twój nowy pojazd ma aktualne ubezpieczenie, czy nie? Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony i kiedy wykupić poszczególne polisy ubezpieczeniowe? To nie jest wcale skomplikowane.

OC i AC w przypadku nowego pojazdu

Nie możesz zacząć korzystać z nowego samochodu przed tym, jak wykupisz nową polisę ubezpieczeniową OC, lub upewnisz się, że poprzedni właściciel miał aktualne ubezpieczenie. Autocasco nie jest w tym przypadku sprawą aż tak ważną, ponieważ możesz zająć się szukaniem najlepszej oferty kiedy chcesz, a nawet zrezygnować z zakupu AC. Ta decyzja zależy wyłącznie od Ciebie i nie musisz podejmować jej ze specjalnym wyprzedzeniem, czy martwić się w przypadku nieposiadania jej.

OC to ubezpieczenie, które jest jednak tym, o co musisz koniecznie zadbać i to jak najszybciej się da. Jeżeli zaniedbasz to zadanie, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Z powodu faktu, że OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu, kary za nieposiadanie aktualnej polisy są wysokie. W celu nieznalezienia się w tak nieprzyjemnej sytuacji załatw sprawę ubezpieczenia OC na czas i zawsze upewnij się przy zakupie nowego auta, że polisa OC jest wykupiona, a jeśli nie, to jak najszybciej ją wykup.

Samochód z salonu lub używany a OC

Termin wykupienia pierwszej polisy OC dla nowego samochodu  różni się w zależności od kilku czynników, na przykład rodzaju samochodu i tego, czy jest on nowy, czy używany. W przypadku, kiedy jest to pojazd z salonu to ubezpieczenie OC, musi być wykupione najpóźniej w dniu zakupu. Samochód bez aktualnej polisy OC nie ma prawa być wykorzystywany do normalnego poruszania się po drogach.

W przypadku samochodu używanego sytuacja wygląda trochę inaczej. Jest tak dlatego, że jest szansa, że ma on już OC, które wykupił poprzedni właściciel. Sprawa OC musi być załatwiona najpóźniej w dniu podpisania umowy zakupu. Nie musisz decydować się na OC, które miał poprzedni właściciel, jeśli uznasz, że nie jest to najkorzystniejsza oferta. Poza tym łatwo można sprawdzić w internecie, czy dany samochód ma ważne OC za pomocą numeru rejestracyjnego lub numeru VIN. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Ostatnie wskazówki

OC to jedna z najważniejszych spraw, którą należy załatwić przy kupnie nowego samochodu. W zależności od tego, czy Twoje nowe auto jest z salonu, czy używane, sytuacja wygląda nieco inaczej. Niezmienny jest jednak fakt, że każdy kierowca ma obowiązek posiadania aktualnej polisy OC. Nie możesz zostawić sprawy kupna OC na później, musi być ono ważne od momentu kupna samochodu. Upewnij się, że zawsze masz aktualne OC i albo wykup nowe, albo sprawdź, czy poprzedni właściciel wciąż ma je ważne.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%