Zamknij

Co zrobić aby dom był bardziej energooszczędny?

08:26, 24.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:26, 24.06.2022

Budując dom coraz częściej zastanawiamy się nie tylko nad jego wyglądem, metrażem, ale również nad tym, by był energooszczędny. Koszty utrzymania domu mają coraz większe znaczenie. Co zrobić aby dom jednorodzinny był bardziej energooszczędny?

Kształt domu ma znaczenie

Decydując się na budowę domu trzeba to dobrze przemyśleć. Bardzo ważne jest, by dom był nie tylko elegancki, ale również praktyczny. Jeśli projekt domu jest energooszczędny, budynek będzie ekonomiczny w użytkowaniu. Budując dom z poddaszem użytkowym najczęściej inwestorzy wybierają projekty dachu dwuspadowego. Jest to dom, który ładnie wygląda i jednocześnie daje możliwość zrobienia na poddaszu dodatkowej sypialni, garderoby, pokoju dla dzieci czy gabinetu. Wybierając projekt domu warto pamiętać, że energooszczędne będą te domy, które mają prostą konstrukcję. Dach, który jest skomplikowany, ma lukarny, wykusze, załamania i krzywizny jest bardziej narażony na powstanie mostków termicznych, które wpłyną na koszty utrzymania. Mostki termiczne mogą powstawać w miejscu połączenia dachu ze ścianą zewnętrzną, w okolicach nadproży, miejscu osadzenia okien oraz drzwi balkonowych. Prosta konstrukcja dachu to mniejsze szanse na utratę ciepła.

Okna w dachu

Kolejnym, bardzo newralgicznym punktem są okna. Trzeba pamiętać, że poddasze, które ma być eleganckie i przyjemne musi być dobrze doświetlone. Najkorzystniej, gdy mieszkańcy korzystają ze światła dziennego. Znaczy to, że warto zadbać, by w dachu znalazła się dostateczna ilość okien. Rezygnacja z dużej ilości okien to szansa na unikniecie mostków termicznych, ale ciemne poddasze nie będzie komfortowe. Trzeba pamiętać, że ciepło ucieka nie tylko w miejscu łączenia okna z połacią dachu. Ważne jest, by wybierać okna, które są energooszczędne. Wybierając okna na poddasze należy pamiętać, by miały one niski współczynnik przenikania ciepła Uw. Warto zainteresować się oknami, których współczynnik przenikania ciepła jest na poziomie 0,8 W (m2K). Wybierając okna należy zwrócić uwagę, by były wieloszybowe. Najczęściej są to okna trzyszybowe, których komora wypełniona jest argonem lub innym gazem. Warto również zwrócić uwagę, czy w oknach zostały zastosowane ramki dystansowe, które również wpływają na ograniczenie uciekania ciepła. Ważnym elementem energooszczędnego okna jest również profil. Powinien być on wykonany z grubych ram, które powstały z materiałów o odpowiedniej sprężystości i odporności na wysokie temperatury. Nie tylko wybór odpowiednich okien ma znaczenie. Zastanawiając się czy dom z poddaszem użytkowym może być energooszczędny należy pamiętać, że bardzo ważny jest również montaż okien. Ciepły montaż okien oparty jest na warstwowym ociepleniu łączeń, które uszczelnione są pianką PUR oraz taśmą paroprzepuszczalną i paroszczelną. Montaż ten jest uznawany obecnie za optymalne rozwiązanie. Warto podkreślić, że taśma paroszczelna nie pozwala na wnikanie wody deszczowej do ocieplenia. Wybierając ilość okien dachowych warto pamiętać, że okna od strony południowej będą lepiej doświetlone, a duża ilość słońca może zniwelować utratę ciepła.

Ocieplenie poddasza

Ostatnim, ale nie najmniej ważnym elementem domu energooszczędnego jest prawidłowe ocieplenie poddasza. Warto wiedzieć, że przez poddasze w domu może uciekać nawet 25 % energii. Do ocieplenia poddasza używane są trzy rodzaje materiałów. Jest to wełna mineralna, pianka PUR lub styropian. Poddasze można ocieplić metodą nakrokwiową lub międzykrokwiową. Międzykrokwiowa metoda ocieplenia poddasza polega na umieszczeniu materiału izolacyjnego między krokwiami, które tworzą konstrukcję dachu. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to nie zapobiega zbieraniu się wilgoci na izolacji. Wykorzystanie wełny przy tym rodzaju ocieplenia może okazać się bezcelowe. Wilgotna wełna traci swoje właściwości. Metoda krokwiowa polega na umieszczeniu ocieplenia na krokwiach. Warto pamiętać, że metoda ta jest skuteczna, gdy część ocieplenia zostanie zamontowana między krokwiami. Dzięki temu można wyeliminować powstawanie mostków termicznych. Ważnym elementem ocieplenia poddasza jest nie tylko wybranie metody, ale również materiału ociepleniowego. Decydując się na piankę PUR będziemy pewni, że dopasuje się ona do trudnych i niestandardowych powierzchni. Warto pamiętać, że jest ona również łatwa i szybka w montażu. Rozpylana metoda natryskową zwiększa swoją objętość i wnika we wszystkie szpary. Nadal używanym materiałem jest styropian. Jego największą zaletą jest wysoki poziom termoizolacji, niestety nie jest to dobry materiał, który wygłuszy poddasze. Trzeba również pamiętać, że jest to materiał łatwopalny, co może okazać się wyjątkowo niebezpieczne w razie pożaru. Trzeba również pamiętać, że styropian, tak jak wełna mineralna, są trudne do cięcia i formowania. Dobre dopasowanie ich w trudno dostępnych miejscach może okazać się kłopotliwe, a każde miejsce źle ocieplone to potencjalne miejsce powstania mostków termicznych. Wełna mineralna zapewnia wysoki stopień izolacji termicznej i jednocześnie akustycznej. Największą zaletą wełny jest jej niepalność co znacznie podnosi bezpieczeństwo domu. Czy dom z poddaszem użytkowym może być energooszczędny? Oczywiście! Ważne jest, by już na etapie budowy był przemyślany i dobrze zaplanowany. Nie można również oszczędzać na materiałach wykorzystanych do budowy domu, gdyż może się to okazać wyłącznie pozorną oszczędnością.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%