Zamknij

Rzeźby renesansowe a współczesność

00:00, 27.11.2022 artykuł sponsorowany

Sztuka renesansu wydaje się skupiać bardziej na człowieku jako jednostce, podczas gdy sztuka współczesna przedstawia szerszy obraz lub taki, w którym w ogóle nie ma ludzi; zamiast tego sztuka współczesna często wykorzystuje styl tworzenia dzieł sztuki, aby przekazać swój punkt widzenia. Sztuka współczesna jest generalnie bardziej spolaryzowana niż sztuka renesansu.

W jaki sposób renesans wpłynął na współczesną sztukę?

Oznaczając przejście od średniowiecza do czasów nowożytnych i trwający około trzech wieków, renesans był okresem wielkich zmian społecznych i kulturowych. Pod wpływem humanizmu renesans wpłynął na współczesną kulturę na niezliczone sposoby, w tym na sztuki wizualne i rzeźby.

Dzieła sztuki inspirowane epoką renesansu można znaleźć w całej historii kultury. Słynna rzeźba Gian Lorenzo Berniniego Apollo i Daphne zainspirowała wielu artystów. Przedstawia punkt kulminacyjny historii Apolla i Dafne z Metamorfoz Owidiusza, w której Apollo zakochuje się do szaleństwa w Dafne, która go odrzuca, przysięgając pozostać dziewicą. Ten mit pożądania i odrzucenia zainspirował Marco Araldiego do pracy Apollo & Daphne, w której artysta przedstawia słynny posąg w kompozycji z geometrycznymi wzorami, zwracając uwagę na ideę idealnych proporcji.

Co mamy wspólnego z renesansem?

Wraz z renesansem nastąpił wzrost sławy. Z takimi postaciami jak Donatello, Botticelli, Leonardo da Vinci, Michał Anioł i Raphael, nagle nazwisko artysty – i rozpoznawalność – miały znaczenie przy zamawianiu pracy. Nasza współczesna obsesja na punkcie kultury celebrytów to nic innego jak obsesja sprzed pięciuset lat. Może to właśnie dlatego pragniemy stawiać w swoich domach rzeźby najbardziej docenianych kiedyś artystów? Robimy to dla siebie, czy dla innych?

Renesans słynie z łączenia światów sztuki i nauki w celu dokonania niewyobrażalnych postępów. Dziś sztuka i nauka ponownie łączą ręce, wspierając naukę i edukację artystyczną.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%