Zamknij
REKLAMA

W Polsce wykonano ponad 18 mln szczepień przeciw COVID-19

07:11, 26.05.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 16 055 dawek. Zgłoszono 9288 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Dzienna liczba szczepień wyniosła 130 784.

W Polsce wykonano ponad 18 mln szczepień przeciw COVID-19, a w pełni zaszczepionych jest 5,6 mln osób. Pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk poinformował, że od 1 lipca uruchomiona zostanie loteria Narodowego Programu Szczepień z atrakcyjnymi nagrodami.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 18 920 620 dawek, a do punktów szczepień 18 814 060 dawek.

Pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że od 31 maja dostawy szczepionki Pfizer będą podwojone, więc rząd zakłada, że w czerwcu nie będzie już problemów z dostępem do szczepionek. Wskazał, że w ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie 2 mln tygodniowo.

Dworczyk zapowiedział, że w najbliższym czasie wykonane zostaną połączenia telefoniczne do wszystkich osób powyżej 70. roku życia z pytaniem, czy już się zaszczepiły, a jeśli nie, będzie im oferowane szczepienie, które zostanie zorganizowane przez zespół wyjazdowy.

"Zespół szczepiący dojedzie do takiej osoby, która zadeklaruje chęć zaszczepienia - poinformował Dworczyk. Dodał, że będą to zespoły oparte głównie na straży pożarnej - ochotniczej i państwowej.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień zapowiedział również, że od 1 lipca szczepienia drugą dawką przeciw Covid-19 będą odbywały się w dowolnym punkcie.

"Do tej pory wiele osób zwracało uwagę na to, że zaszczepili się pierwszą dawką w jednym punkcie, chcieliby się zaszczepić w innym - to było niemożliwe albo trudne. Teraz - myślę, że to będzie istotne zwłaszcza w okresie wakacyjnym - od 1 lipca takiego problemu już nie będzie. Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć sobie termin w dowolnym, innym punkcie i się zaszczepić drugą dawką" - poinformował na konferencji prasowej.

Dodał, że zachętą do szczepienia ma być loteria Narodowego Programu Szczepień, która zostanie uruchomiona od 1 lipca.

"Mniej więcej co dwutysięczna osoba, która będzie się szczepiła otrzyma 500 zł, to nagroda gwarantowana, ale każdy uczestnik loterii będzie miał szansę na wygraną. (...) Co tydzień będą losowane nagrody po 50 tys. zł, do tego różnego rodzaju nagrody rzeczowe: hulajnogi elektryczne, vouchery na paliwo, czy ubezpieczeniowe. Co miesiąc będą też dwie nagrody po 100 tys. zł plus samochód hybrydowy, a w finale dwa razy po 1 mln zł i również samochód hybrydowy" - wymienił Dworczyk.

Wyjaśnił, że w loterii Narodowego Programu Szczepień będą mogli uczestniczyć także już zaszczepieni, a nie tylko osoby, które dopiero się zaszczepią.

Dworczyk przekazał również, że od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani do zadbania, aby podczas wszystkich imprez o charakterze masowym - kulturalnych, czy sportowych - zabezpieczony był punkt szczepień.

Pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień zaznaczył, że rząd czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA) na dopuszczenie szczepionki przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 12 -15 lat. Zapowiedział, że jeżeli to nastąpi, to sprawą zajmie się Rada Medyczna przy premierze.

"I następnie zapadną decyzje czy, a jeśli tak, to kiedy, ruszymy ze szczepieniami tych najmłodszych pacjentów" - powiedział Dworczyk.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a specyfik opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, wymaga podania jednej dawki.

Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mhr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%