Zamknij
REKLAMA

"Boże Narodzenie - tradycje i zwyczaje"

18:21, 20.12.2020 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Na specjalnej podstronie resort kultury prezentuje "źródła tradycji Bożego Narodzenia". "Przypominamy o zapomnianych już obrzędach, potrawach i ozdobach, a także przybliżamy regionalną różnorodność zwyczajów bożonarodzeniowych. Zapraszamy również do śledzenia naszych profili w mediach społecznościowych, gdzie planujemy cykl postów na temat świątecznych tradycji" - zachęca MKiDN.

Religijność połączona z wiarą w zdarzenia nadprzyrodzone, kolędy i łamanie się opłatkiem, niezwykłe ozdoby i niecodzienne potrawy, sprawiają, że święta mają w Polsce wyjątkową aurę. Aby ją przybliżyć, MKiDN przygotowało świąteczny cykl "Boże Narodzenie - tradycje i zwyczaje".

Resort kultury przypomina, że "Boże Narodzenie wprowadzone zostało do kalendarza kościelnego już w X w.". "Niezwykły świąteczny czas trwał od Wigilii do Święta Trzech Króli. Jego tradycje kształtowały się na przestrzeni wieków, gdy zwyczaje pochodzące z czasów pogańskich poprzeplatały się ze zwyczajami wprowadzonymi przez chrześcijaństwo. Obecnie Boże Narodzenie ma charakter święta rodzinnego" - napisano.

Jak dodano, "choć tegoroczne święta spędzimy z ograniczeniami wynikającymi z pandemii, pamiętajmy, że jest to czas wspólnej troski o to, co dziś szczególnie ważne".

Za pomoc w przygotowaniu materiałów świątecznych MKiDN podziękowało: Muzeum Narodowemu Ziemi Przemyskiej, Muzeum Okręgowemu w Sandomierzu, Muzeum Etnograficznemu we Wrocławiu, Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa.

Link do świątecznego cyklu pod adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/bozenarodzenie/. (PAP)

Autorka: Katarzyna Krzykowska

ksi/ robs/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz