Zamknij

Nowe zasady 800+ zaskoczą wielu? To proponuje resort

12:31, 03.04.2025
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Rząd szykuje zmiany w zasadach przyznawania świadczenia 800 plus cudzoziemcom spoza UE. Nowy projekt ma ograniczyć wsparcie tylko do osób aktywnych zawodowo. Do szczegółów szykowanej zmiany dotarł portal money.pl.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad ustawą, która może znacząco zmienić zasady przyznawania świadczenia 800 plus cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej, w tym obywatelom Ukrainy. Jak ustalił portal money.pl, projekt zakłada ograniczenie wypłat tylko do osób aktywnych zawodowo lub zarejestrowanych jako bezrobotni.

Nowe przepisy mogą trafić do Sejmu jeszcze przed zakończeniem kampanii prezydenckiej, co – zdaniem komentatorów – ma związek z obietnicami wyborczymi kandydata Koalicji Obywatelskiej.

Zgodnie z obietnicami? Rząd rozważa nowe kryteria

Według informacji money.pl, MSWiA kończy prace nad projektem, który ma trafić do wykazu prac legislacyjnych rządu. Aby ustawa mogła ruszyć dalej, musi jednak przejść przez kilka komitetów, w tym Komitet Stały Rady Ministrów oraz Komitet ds. Cyfryzacji, co może wydłużyć cały proces.

Osoba z otoczenia rządowego przyznaje, że realnie dokument może zostać upubliczniony w kwietniu lub na początku maja. Wtedy też może trafić do Sejmu jako dowód, że rząd realizuje wyborcze zapowiedzi.

Nowe zasady wypłat: kto może stracić 800 plus?

Zgodnie z założeniami, świadczenie miałoby być przyznawane jedynie tym cudzoziemcom spoza UE, którzy są aktywni zawodowo – czyli odprowadzają składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne – bądź są zarejestrowani w urzędach pracy jako bezrobotni. Dane mają być weryfikowane m.in. przez ZUS i Straż Graniczną.

Projekt zakłada także, że uprawnione mogą być osoby figurujące w rejestrach podatników PIT lub jako wspólnicy w spółkach. Wątpliwości pojawiają się jednak przy osobach pracujących na umowy o dzieło – te bowiem nie zawsze wiążą się z odprowadzaniem składek.

Kontrowersje wokół wyłączeń i grup wrażliwych

Według informacji money.pl, rząd rozważał wprowadzenie wyjątków dla tzw. grup wrażliwych, jak np. samotne matki z małymi dziećmi, które nie mają możliwości podjęcia pracy. Na razie jednak żadna taka kategoria nie została zdefiniowana w projekcie.

Trudno uznać, że ktoś, kto wiąże swoją przyszłość z Polską, nie pojawia się w żadnej bazie – ani ZUS, ani zdrowotnej – komentuje jeden z rozmówców portalu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%