Burza nad powiatem chodzieskim. Strażacy interweniowali 9 razy w jedną niedzielę

Niedziela, 21 czerwca 2026 roku, okazała się wyjątkowo pracowita dla służb ratowniczych w powiecie chodzieskim. Gwałtowna burza przetoczyła się przez region, pozostawiając po sobie powalone drzewa, uszkodzone linie energetyczne i niebezpieczne sytuacje na drogach. Strażacy z JRG Chodzież oraz okolicznych jednostek OSP przeprowadzili w sumie dziewięć interwencji.

Burza w powiecie chodzieskimBurza w powiecie chodzieskim
Źródło zdjęć: © Superchodzież.pl | KP PSP w Chodzieży
Krzysztof Dęga

Pierwsze zgłoszenie nadeszło już przed południem - o godzinie 9:23 w Laskowie doszło do iskrzenia linii energetycznej. Na miejscu działały zastępy OSP Szamocin i OSP Laskowo wspólnie z Pogotowiem Energetycznym. To jednak był dopiero początek trudnego dnia.

Kulminacja zdarzeń przypadła na godziny popołudniowe. O 15:07 w Chodzieży uruchomiła się czujka tlenku węgla - strażacy z JRG Chodzież potwierdzili obecność CO w budynku. Zaledwie kilkadziesiąt minut później, o 15:53, konar drzewa spadł na przejeżdżający samochód osobowy - na szczęście bez ofiar. Niemal równocześnie odnotowano powalone drzewa w Wyszynach i Nowej Wsi Wyszyńskiej, gdzie interweniowały zastępy OSP Wyszyny i OSP Budzyń.

O 16:16 w Szamocinie nad jezdnią zwisały nadłamane gałęzie zagrażające kierowcom - działały tam OSP Szamocin i pojazd SD30 z JRG Chodzież. W Lipiej Górze uszkodzeniu uległ słup energetyczny, co wymagało wspólnej akcji OSP Lipia Góra i Pogotowia Energetycznego. Wieczorem strażacy z JRG Chodzież usunęli jeszcze dwa drzewa blokujące drogi - jedno na jezdni, drugie na ścieżce pieszo-rowerowej.

Niedzielna nawałnica po raz kolejny pokazała, jak ważna jest sprawna współpraca jednostek zawodowych i ochotniczych. Druhowie z lokalnych OSP stanęli na wysokości zadania, wspierając JRG Chodzież w kilku jednoczesnych zdarzeniach.

Wybrane dla Ciebie