Zamknij

Ubezpieczenie podróżne - co musisz o nim wiedzieć przed wakacjami?

00:00, 21.03.2018 | artykuł sponsorowany
Fot. depositphotos

Wyjazd na wakacje wielu z nas skrupulatnie planuje nawet przez kilka miesięcy. Korzystamy z opcji „first minute”, aby skorzystać z rabatów. W ramach przygotowań do wyjazdu warto zainteresować się polisą turystyczną, która będzie dla nas zabezpieczeniem finansowym na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne i na jakie świadczenia można z niego liczyć?

Zwyczaje wakacyjne Polaków

Polska Izba Turystyki podała, że tegoroczne najbardziej popularne kierunki zagraniczne to: Grecja, Bułgaria, Hiszpania, Turcja i Egipt. Wielu Polaków wybiera się również samodzielnie bez pośrednictwa biur podróży do Chorwacji, Włoch i Hiszpanii.

Jesteśmy z roku na rok coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą wyjazd turystyczny, zwłaszcza do dalekich krajów. Niegroźny nieżyt żołądka, grypa czy złamany palec u ręki mogą skutecznie zepsuć od dawna planowany urlop. Dlatego rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami podróżnymi, choć wielu z nas nie ma wystarczającej wiedzy na temat takich polis.

Spokojny wypoczynek

Odpoczywając w Polsce możemy korzystać z powszechnej opieki zdrowotnej bezpłatnie na terenie całego kraju, na podstawie ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowego Funduszu Zdrowia. Wystarczy podać swój numer PESEL w publicznej służbie zdrowia, aby uzyskać dostęp do darmowego leczenia czy hospitalizacji. Za granicą jest zupełnie inaczej.

Bez ubezpieczenia podróżnego za świadczenia zdrowotne będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Szczególnie, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) w placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ubezpieczenie podróżne to typ polisy ubezpieczeniowej, chroniącej przed różnymi ryzykami podczas podróży i pobytu w danym miejscu. Warto kupić je nie tylko na wakacje zagraniczne, ale również w razie odpoczynku w kraju. Polisę należy oczywiście dostosować do własnych oczekiwań i rodzaju podróży, w jaką się wybieramy. Podstawowe ubezpieczenie podróżne otrzymujemy wraz z wycieczką w biurze podróży. Na przykład w BP Itaka w cenie wycieczek zawarte jest:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia Itaka Simple z sumą gwarancyjną 20 000 euro, czyli około 80-90 tys. zł,
  • ubezpieczenie NNW z sumą 5 tys. zł za uszczerbek na zdrowiu i 2,5 tys. zł za śmierć podczas wyjazdu wakacyjnego.

Dla porównania, za ubezpieczenie na tygodniowy wyjazd wakacyjny do Tunezji zapłacimy w AXA Assistance 25,90 zł. Ubezpieczyciel zapewnia:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia z sumą 200 000 zł,
  • koszty ratownictwa z sumą 200 000 zł,
  • ubezpieczenie NNW z sumą 20 000 zł.

To już zdecydowanie wyższe kwoty, które powinny okazać się wystarczające nawet w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych. Dla zabezpieczenia swojego zdrowia na wyjeździe za granicą w UE i w krajach EFTA warto wyrobić sobie bezpłatną kartę EKUZ.

Karta EKUZ

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można wyrobić bezpłatnie w oddziałach terenowych Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ wydaje je od ręki osobom ubezpieczonym, po ich skontrolowaniu w centralnej bazie danych ubezpieczonych. EKUZ zapewnia bezpłatną, podstawową opiekę zdrowotną podczas podróży do krajów członkowskich Unii Europejskiej lub EFTA.

Można dowiedzieć się, jak wyrobić kartę EKUZ z wakacyjnapolisa.pl. Wszystkie informacje zebrano w czytelnej formie. Zaznaczyć przy tym trzeba, że EKUZ nie można traktować jako alternatywy dla ubezpieczenia turystycznego. Obejmuje bowiem tylko podstawowe świadczenia opieki zdrowotnej w sytuacjach nagłych.

Najważniejsze informacje o ubezpieczeniu turystycznym

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wysokość składki, ale i na zakres polisy. Ubezpieczenia turystyczne na wakacyjnapolisa.pl można wykupić w cenie już od 2,30 zł dziennie. Niska składka najczęściej wynika z wąskiego zakresu ochrony ubezpieczeniowej polisy i niskiej sumy gwarancyjnej.

Dobre ubezpieczenie podróżne powinno składać się z kilku elementów:

  • ubezpieczenia kosztów leczenia (KL),
  • ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW),
  • assistance (pomocy w podróży),
  • ubezpieczenia bagażu,
  • ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym.

Można też w wielu przypadkach rozszerzyć zakres ochrony ubezpieczeniowej o ubezpieczenie sprzętu sportowego, ryzyko uprawiania sportów wyczynowych i ekstremalnych, ryzyko anulacji biletów lotniczych, ubezpieczenie rezygnacji z wyjazdu i inne.

Ważnym czynnikiem wyboru polisy jest kwota gwarancyjna, nazywana także sumą ubezpieczenia. Jej wartość w różnych polisach będzie odmienna, ze względu na zakres ubezpieczenia, liczbę dni, na jakie obowiązuje oraz kraju docelowego, do którego się wybieramy. Im mniejsza suma gwarancyjna, tym zwykle mniejszy zakres odpowiedzialności ubezpieczeniowej towarzystwa.

O ile w przypadku podróżowania po Europie wystarczy mieć ze sobą kartę EKUZ oraz podstawowe ubezpieczenie kosztów leczenia z kwotą gwarancyjną 200 tys. zł, o tyle poza Unią Europejską może być to kwota niewystarczająca. Koszty leczenia, pobytu w szpitalu, wydatki na operacje czy badania i leki mogą być bardzo wysokie. Największe koszty generuje jednak transport medyczny pacjenta do ojczyzny, który jest liczony niejednokrotnie w setkach tysięcy złotych. Racjonalną kwotą sumy gwarancyjnej w polisie turystycznej będzie 300 000 zł.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA