Zamknij

Strażacy apelują o niewypalanie traw

19:06, 26.03.2025 Aktualizacja: 19:07, 26.03.2025
Skomentuj fot. KP PSP w Chodzieży fot. KP PSP w Chodzieży

W ostatnich dniach chodziescy strażacy wyjeżdżali kilka razy do pożarów krzaków, traw czy nieużytków w pobliżu linii kolejowych. Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby.

Mit o korzyściach z wypalania traw

Od pokoleń panuje błędne przekonanie, że wypalanie traw przyspiesza ich odrost i przynosi korzyści ekonomiczne. Nic bardziej mylnego! Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych szkód w środowisku naturalnym:

Jałowienie gleby: Ogień niszczy cenne mikroorganizmy i składniki odżywcze, co prowadzi do wyjałowienia gleby.

Zaburzenie naturalnego rozkładu: Hamuje naturalny rozkład resztek roślinnych i asymilację azotu z powietrza.

Emisja toksycznych substancji: Do atmosfery uwalniają się szkodliwe związki chemiczne, zagrażające zdrowiu ludzi i zwierząt.

Zagrożenie pożarowe: Wypalanie traw jest częstą przyczyną pożarów, które mogą wymknąć się spod kontroli i zagrażać lasom, budynkom oraz życiu ludzi.

Konsekwencje prawne i finansowe

Osoby, które decydują się na wypalanie traw, muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi:

Ustawa o ochronie przyrody: Zakazuje wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Kodeks wykroczeń i kodeks karny: Przewidują kary aresztu, grzywny (od 20 do 5000 zł) lub nawet pozbawienia wolności (od roku do 10 lat) za spowodowanie pożaru zagrażającego życiu lub mieniu.

Koszty akcji gaśniczych: Każda interwencja straży pożarnej to ogromny wydatek finansowy.

Apel o odpowiedzialność

Kampania „STOP POŻAROM TRAW” apeluje do całej społeczności o odpowiedzialność i troskę o środowisko. Tylko edukacja i świadomość mogą zapobiec tragediom i chronić nasze dziedzictwo naturalne.

Pamiętajmy:

Ziemia jest tylko jedna.

Wypalanie traw to niebezpieczny i szkodliwy proceder.

Dbajmy o nasze środowisko dla przyszłych pokoleń.

#stoppozaromtraw

W kampanię zaangażowane są: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwowa Straż Pożarna oraz Lasy Państwowe. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży apeluje i przestrzega, że kto w sposób nieostrożny obchodzi się z ogniem, w wyniku czego spowodował pożar podlega karze aresztu lub grzywny.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%