Zamknij
REKLAMA

Pożary w kotłowniach

18:39, 19.10.2020 | K.D
Skomentuj
REKLAMA

W miniony weekend dwukrotnie strażacy na terenie powiatu chodzieskiego musieli interweniować w budynkach jednorodzinnych, w których doszło do pożarów w kotłowniach domowych. W obydwu przypadkach do pożarów dochodziło w wyniku użytkowania kotłów (pieców) na paliwo stałe.

17 października 2020 roku kilka minut przed godziną czternastą Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży, otrzymał informację od Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze w piwnicy budynku mieszkalnego w miejscowości Młynary. Uwzględniając potencjalne zagrożenie Dyżurny SK natychmiast zadysponował zastępy gaśnicze i drabinę mechaniczną z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Chodzieży oraz zastępy z OSP KSRG Margonin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej, stwierdzono wydobywający się dym z budynku oknami, wsypem do węgla oraz przez dachówki - brak widocznego źródła ognia. Mieszkańcy byli już na zewnątrz budynku, bez widocznych obrażeń (ewakuowani przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej przez osoby postronne). Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego oraz kamerę termowizyjną weszli do pomieszczeń piwnicznych celem zlokalizowania i ugaszenia źródła pożaru. Poprzez podanie jednego prądu wody w natarciu ugaszono palące się drewno opałowe, drewniany regał na słoiki oraz inne nagromadzone materiały w piwnicy, a następnie strażacy wygasili palenisko w piecu. Cały budynek przewietrzono przy pomocy wentylatora nadciśnieniowego, a po oddymieniu piwnicy wyniesiono na zewnątrz nadpalone przedmioty. Kwalifikowanej pierwszej pomocy mieszkańcom udzielili ratownicy OSP Margonin: wsparcie psychiczne oraz zapewnienie komfortu cieplnego. Przybyły na miejsce akcji Zespół Ratownictwa Medycznego przebadał osoby zamieszkujące dom - nie wymagali hospitalizacji. Mieszkańcy posesji skorzystali z lokalu zastępczego, który został zorganizowany przez UMiG Margonin. W akcji trwającej dwie godziny brało udział 5 zastępów PSP i OSP (14 strażaków), Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, Pogotowie Energetyczne, Straż Miejsko-Gminna Margonin oraz pracownik UMiG Margonin (zarządzanie kryzysowe). 

17 października 2020 roku kilkanaście minut przed godziną dziewiątą do Stanowiska Kierowania w Chodzieży (SKKP PSP) trafiło zgłoszenie od Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze w kotłowni zlokalizowanej w piwnicy budynku jednorodzinnego w miejscowości Podstolice. Dyżurny SK natychmiast zadysponował zastępy gaśnicze i drabinę mechaniczną z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Chodzieży oraz zastępy z OSP KSRG Budzyń oraz OSP Podstolice. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej, stwierdzono niewielką ilość dymu wydobywającego się przez otwarte okno z piwnicy. Właściciel przed przyjazdem jednostek ochrony przeciwpożarowej we własnym zakresie ugasił pożar (przy użyciu gaśnicy proszkowej). Mężczyzna znajdował się już na zewnątrz jednak podczas gaszenia pożaru uległ poparzeniu rąk i twarzy. Pierwsze działania straży pożarnej polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy mężczyźnie poprzez zastosowanie hydrożeli na poparzone części ciała oraz wsparciu psychicznemu. Poszkodowanego przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego weszli do piwnicy, otworzyli pozostałe okna i drzwi celem przewietrzenia piwnicy. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia było zapalnie sią łatwopalnej substancji (rozpuszczalnika) podczas prac konserwacyjnych kotła (pieca). W wyniku pożaru okopcone zostały ściany oraz nadpalona została izolacja w przewodach grzewczych.

(K.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%