Zamknij
REKLAMA

Wielkopolskie: strażacy apelują o niewypalanie traw

15:24, 27.03.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jak powiedział PAP rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej bryg. Sławomir Brandt, przedwiośnie i wiosna to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, a spowodowane jest to wypalaniem suchych pozostałości roślinnych. Najczęstszą przyczyną jest człowiek.

O niewypalanie traw apelują wielkopolscy strażacy. Jak przekonują, pożary traw zagrażają nie tylko lasom i zwierzętom, ale i ludziom.

"W ubiegłym roku na czas corocznego, szczególnego natężenia takich zdarzeń, nałożył się pierwszy lockdown. To spowodowało, że liczba pożarów traw była dużo mniejsza niż w 2018 i 2019 roku. Wtedy notowaliśmy po 2,5 tys. takich zdarzeń, w 2020 r. było ich w regionie ok. 900 mniej" - powiedział PAP Brandt.

Jak dodał, także i w tym roku już zaczęło się podpalanie traw. Strażacy w regionie odnotowali 200 takich zdarzeń. Pożary łąk powodują ogromne straty materialne. Bardzo często wymykają się spod kontroli, obejmując lasy lub przenosząc się na pobliskie zabudowania mieszkalne i gospodarskie. Z ich powodu giną zwierzęta oraz skupiska owadów.

"W regionie już są pierwsze osoby poszkodowane wskutek tegorocznego wypalania traw: poważnie poparzony został mężczyzna, który bronił swój dobytek przed rozprzestrzeniającym się pożarem. Trzeba pamiętać, że wysuszone trawy szybko płoną, silny wiatr pomaga w błyskawicznym rozprzestrzenianiu się ognia" - podkreślił.

Przy silnym wietrze prędkość frontu pożaru może sięgnąć 20-30 km na godzinę - to prędkość sprintera na bieżni. Brandt podkreślił, że taki pożar może być niebezpieczny zarówno dla osób próbujących go opanować, ugasić, jak i dla samych podpalaczy.

Według danych z KG PSP, co trzeci ubiegłoroczny pożar był właśnie pożarem traw. Strażacy przypominają, że - wbrew panującemu przekonaniu - wypalanie traw nie użyźnia gleby, jedynie ją wyjaławia.

Według prawa, kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny. Sprawca zniszczeń w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Sprowadzający zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. W przypadku śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób, sprawca podlegać będzie karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ jann/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%