Bon turystyczny wprowadzony został jako wsparcie dla branży turystycznej. Był również odciążeniem dla budżetów domowych polskich rodzin, które wyjeżdżały na wakacje.
Było to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na dziecko lub w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł, którym można było opłącić usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który był odpowiedzialny za wypłatę środków wskazał, że w ramach programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę prawie 3,2 mld zł.
Bon turystyczny, czyli 500+ na wakacje
Realizacja bonów zakończona została 31 marca 2023 roku. Podczas tegorocznych wakacji nie ma co liczyć na wsparcie państwa. Wiceminister mówi wprost.
- Nie będzie nowego bonu turystycznego w takiej formie, w jakiej funkcjonował wcześniej. Analizowane są natomiast inne formy wsparcia krajowej turystyki – powiedział PAP wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.
Wskazał, że bon turystyczny to wydatek, na który nie może sobie pozwolić budżet państwa.