Przedmiotem umowy ramowej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Lockheed Martin, jest dostawa wyrzutni na potrzeby 27 dywizjonów artylerii rakietowej systemu HOMAR-A, a także pakietów logistycznego i szkoleniowego. Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne. Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane jest od 2025 r.
Szef MON podkreślił, że realizacja umowy ma odbywać się przy udziale krajowego przemysłu zbrojeniowego.
- Rozpoczęcie dostaw planujemy pod koniec 2025 roku. 2026 rok został wskazany jako ten rok bezpieczny. Wyzwaniem będzie przystosowanie systemów, integracja wyrzutni z polskimi systemami. Po rozmowach z polskim przemysłem zbrojeniowym mogę zapewnić, że w ciągu dwóch lat przeprowadzimy tę integrację. (…) Jestem bardzo wdzięczny firmie Lockheed Martin, Kongresowi USA i administracji amerykańskiej za współpracę - zaznaczył po zatwierdzeniu umów minister M. Błaszczak.
Realizacja programu HOMAR-A będzie obejmowała podpisanie poszczególnych umów wykonawczych zarówno z podmiotami amerykańskimi, w tym na dostawy amunicji, jak i polskimi.
Korzystając z doświadczeń wynikających z realizacji I fazy programu WISŁA oraz wcześniej realizowanych programów artyleryjskich, planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw wozów: dowodzenia, zabezpieczenia technicznego, amunicyjnych oraz ewakuacji technicznej.
Realizacja programu HOMAR-A zakłada transfer technologii, zapewniając maksymalną polonizację systemu poprzez zastosowanie polskich elementów, obejmujących przede wszystkim integrację elementów wyrzutni M142 HIMARS z podwoziami JELCZ oraz polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką TOPAZ. Planowane jest także pozyskanie technologii wybranego pocisku rakietowego wykorzystywanego przez systemy HIMARS.
– podkreślił minister M. Błaszczak.
System pozwala na rażenie celów przeciwnika w obszarze działań operacyjnych (do 300 km).