Nielegalny towar został przemycony do Polski w naczepach trzech samochodów ciężarowych. Dwa tiry zostały zatrzymane na terenie Podlasia przez POSG i CBŚP, trzeci samochód zatrzymano w województwie łódzkim przez łódzką KAS i CBŚP.
- Gdyby papierosy trafiły na polski rynek, straty budżetu państwa wyniosłyby około 45 mln zł - informuje policja.
Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji, w ramach wspólnych działań w powiecie suwalskim wytypowali do kontroli dwa tiry na polskich numerach rejestracyjnych. W pierwszym z pojazdów w przestrzeni ładunkowej znajdowały się ustawione na paletach metalowe elementy zawierające konstrukcje okienne.
- W związku z podejrzeniem, iż kierowca przewozi ukryte nielegalne wyroby tytoniowe zestaw ciężarowy skierowano do szczegółowej kontroli przez funkcjonariuszy podlaskiej KAS, którzy prześwietlili samochód skanerem RTG - podano w szczegółach kontroli.
Przypuszczenia śledczych potwierdziły, że w naczepie pomiędzy konstrukcjami okiennymi znajdują się ogromne ilości papierosów.
- W naczepie drugiego samochodu według dokumentacji przewożone były palety ze słoikami. Po odchyleniu zewnętrznej folii widoczne były paczki papierosów bez znaków akcyzy skarbowej - napisano w komunikacie.
W sumie w dwóch naczepach było blisko 1,2 mln paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy o szacunkowej wartości ponad 18 mln zł. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 29 mln zł.
Wobec obu kierowców ciężarówek - obywateli Polski w wieku 30 i 33 lat wszczęte zostało śledztwo, które nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Suwałkach. Mężczyźni decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za tak duży przemyt grozi im kara pobawienia wolności nawet do 10 lat. Jako dowód w sprawie zabezpieczono również samochody ciężarowe wraz z naczepami.
Równolegle tego samego dnia w ramach współdziałania POSG, CBŚP oraz Łódzkiej KAS funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi wspólnie z policjantami z Zarządu w Białymstoku CBŚP zatrzymali trzeciego tira również przewożącego ogromne ilości nielegalnych papierosów.
- W wyniku przeszukania zestawu ciężarowego ujawniono ponad 11 mln sztuk papierosów o szacunkowej wartości ponad 8,4 mln zł. Kierujący pojazdem obywatel Polski został tymczasowo aresztowany. Gdyby te papierosy trafiły do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 13,8 mln zł - podano.
Jak poinformowała policja, wśród zabezpieczonych papierosów znaczną część stanowiły papierosy "mentolowe". Ich produkcja na terenie Unii Europejskiej jest zabroniona.