Zamknij
,
W czasach, gdy mamy do dyspozycji tak wiele różnorodnych rodzajów aktywności, specjaliści niezmiennie zachęcają do tego, by jej dawkę zwiększać mimochodem. Niezależnie od tego, czy jest to wchodzenie po schodach, rezygnowanie z auta czy regularne spacery. Ta ostatnia aktywność, zwyczajne chodzenie, może zbawiennie wpłynąć na kondycję układu sercowo-naczyniowego, jest najmniej inwazyjną formą aktywności, jednocześnie bardzo efektywną. Od lat przyjęło się, że optymalne jest wykonywanie 10 tys. kroków dziennie.
,
Prof. Danuta Figurska-Ciura z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podkreśla, że Polacy na święta kupują za dużo żywności i przygotowują zbyt dużo jedzenia. "Przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia sześć-, a niektórzy nawet 10 tys. kilokalorii w postaci bigosów, mięs, szynek z tłuszczykiem, czy tortów makowych. Zdrowy, dorosły człowiek o masie ciała 60-70 kg potrzebuje około 2 tys. kalorii dziennie" – wylicza ekspertka.
,
Krótki czas snu (SSD) jest definiowany jako sen krótszy niż siedem godzin na dobę. To problem prawie 40 proc. kobiet w ciąży - z powodu zmian hormonalnych, dyskomfortu związanego z ciążą, częstego oddawania moczu i innych czynników.
,
Mieszkańcy Chodzieży mogą cieszyć się nową inicjatywą, której celem jest poprawa zdrowia jamy ustnej wśród uczniów szkół podstawowych. W wyniku współpracy Gminy Miejskiej w Chodzieży z podmiotem leczniczym „Stomatologia Wałkowscy-Chodzież” oraz Narodowym Funduszem Zdrowia, został otwarty bezpłatny gabinet stomatologiczny. Dzięki temu uczniowie szkół podstawowych będą mieli dostęp do profesjonalnej opieki dentystycznej, co stanowi istotny krok w stronę lepszego zdrowia jamy ustnej najmłodszych mieszkańców gminy.
,
"Wysoka temperatura jest wyzwaniem dla dużego człowieka, więc dla tego małego tym bardziej. Trzeba do tego podchodzić zdroworozsądkowo i pamiętać, że dziecko jest człowiekiem, tylko bardziej wrażliwym" - powiedziała specjalistka w nagraniu udostępnionym w środę przez dąbrowski szpital.
,
PAP: Często mówi się o przemocy rodziców wobec dzieci, ale jest też druga strona tego medalu. Jak często w swojej pracy spotyka się pan z przemocą dzieci wobec rodziców
,
Z dr. Marcinem Leszczyńskim z Katedry Kognitywistyki UJ oraz Instytutu Psychiatrii i Neurochirurgii Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku PAP rozmawia o tym, w jaki sposób postrzegamy obraz i dźwięk, dlaczego poszczególne regiony naszego mózgu – tzw. mózg słuchowy i wzrokowy – uzupełniają się i dają naszemu umysłowi pełnię informacji o otaczającym nas świecie. A także o tym, dlaczego "błądzenie myślami", nasze mentalne "odloty" sprzyjają kreatywności.
,
17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. To jedna z najpowszechniej występujących chorób na świecie. Szacuje się, że w Polsce z nadciśnieniem zmaga się nawet 12 mln osób.
,
Szefowa MZ na konferencji prasowej z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim podkreśliła, że nowo powstałe centrum leczenia niepłodności w Szpitalu Południowym, będzie oferowało m.in. zastosowanie metody in vitro. Podziękowała prezydentowi stolicy za tę inwestycję.
,
Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, nazywaną niezakaźną epidemią XXI wieku. Może rozwijać się powoli i w każdym wieku. Choruje na nią wiele osób, ale znaczna część o tym nie wie.
,
W Szpitalu Powiatowym w Chodzieży, zakończyła się realizacja projektu w ramach II edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Powiat Chodzieski otrzymał dofinansowanie na realizację projektu w kwocie 4 721 500,00 zł.
,
PAP: Jak zmieniło się leczenie cukrzycy w ciągu ostatniej dekady Skupmy się najpierw na cukrzycy typu 1.
,
Naukowcy z University College London przeanalizowali dane z sześciu badań z udziałem, łącznie ponad 15 tys. osób, aby sprawdzić, jak różne aktywności podejmowane w ciągu dnia wpływają na zdrowie serca.
,
W ramach akcji #zmierzsięzciśnieniem, realizowanej jako część kampanii Zapobiegam.pl, Fundacja Udaru Mózgu wraz z Muńkiem Staszczykiem, liderem zespołu T. Love, zwracają uwagę na rolę regularnej kontroli ciśnienia tętniczego w profilaktyce udarów mózgu.
,
„Zmarł pacjent, który przebywał na oddziale alergologii w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej w Rzeszowie. Został przyjęty do szpitala w stanie ciężkim. Był obciążony kardiologicznie” – powiedział PAP Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w skład którego należy PCChP. (PAP)