Podczas ubiegłego roku Stany Zjednoczone osiągnęły rekordową sprzedaż uzbrojenia na światowym rynku, której wartość osiągnęła imponujące 238 miliardów dolarów. Jak podaje BBC, Polska odegrała znaczącą rolę w transakcjach, inwestując miliardy dolarów w rozbudowę swojego arsenału wojskowego.
Polska wydała miliardy dolarów
Zgodnie z raportem podatkowym rządu USA, Polska zainwestowała w zakup uzbrojenia astronomiczne sumy.
Zakupy obejmują helikoptery Apache o wartości 12 miliardów dolarów, systemy rakietowe wysokiej mobilności (Himars) za 10 miliardów dolarów oraz czołgi M1A1 Abrams za 3,75 miliarda dolarów. Dodatkowo, Polska przeznaczyła 4 miliardy dolarów na Zintegrowane Systemy Dowodzenia Obroną Powietrzną i Przeciwrakietową.
BBC zwraca uwagę, że premier Donald Tusk zobowiązał się kontynuować program modernizacji wojskowej poprzedniego rządu, mający na celu uczynienie z Polski jedną z "najpotężniejszych sił lądowych w Europie".
W USA zbroi się cały świat
Inne kraje również zdecydowanie zainwestowały w amerykańskie uzbrojenie. Niemcy wydały 8,5 miliarda dolarów na śmigłowce Chinook, Bułgaria zapłaciła 1,5 miliarda dolarów za pojazdy opancerzone Stryker, a Norwegia zakupiła śmigłowce wielozadaniowe o wartości 1 miliarda dolarów.
Czechy z kolei zainwestowały 5,6 miliarda dolarów w odrzutowce F-35 i amunicję.
Poza Europą również odnotowano znaczące zakupy. Korea Południowa wydała 5 miliardów dolarów na odrzutowce F-35, Australia zainwestowała 6,3 miliarda dolarów w samoloty C130J-30 Super Hercules, a Japonia zawarła umowę o wartości 1 miliarda dolarów na samolot obserwacyjny E-2D Hawkeye.