Wybierasz się nad morze? Te kąpieliska nad Bałtykiem zostały zamknięte!

Zakwit sinic krzyżuje plany wypoczywającym nad polskim morzem. Sanepid poinformował o sześciu kąpieliskach, które należało czasowo wyłączyć z użytkowania.

Plaga sinic nad wybrzeżem jest związana ze zjawiskiem przeżyźnienia. Jest to spowodowane faktem, że do wód dociera zbyt duża ilość azotanów i fosforanów. 

Część sinic zawiera toksyny, dlatego też kąpieliska muszą być zamykane. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może powodować problemy zdrowotne.  

Mogą to być m.in. wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. 

Sześć kąpielisk nad Bałtykiem zamkniętych 

Sanepid w poniedziałek (10 lipca) wystosował komunikat, w którym poinformował, że w sześciu kąpieliskach zlokalizowanych w woj. pomorskim woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na zakwit sinic. 

Chodzi o trzy kąpieliska w Gdyni - Biabie Doły, Śródmieście, Redłowo, a także o kąpieliska Jantar i Kąty Rybackie w powiecie nowodworskim oraz Kąpielisko Jurata "Międzymorze" w powiecie puckim. 

Warto sprawdzać Serwis Kąpieliskowy

Główny Inspektorat Sanitarny w okresie letnim prowadzi  "Serwis kąpieliskowy"  oraz mapę kąpielisk, na których oznaczono aktualny stan wody. 

Wszelkie informacje aktualizowane są na bieżąco. 

Kolorem czerwonym zaznaczane są kąpieliska, gdzie woda nie spełnia wymogów i nie nadaje się do kąpieli. Jeśli kąpielisko zaznaczone jest na zielono - bez przeszkód można z niego skorzystać. Na szaro natomiast specjaliści GIS zaznaczają kąpieliska, gdzie nie przeprowadzono badań. 

Wybrane dla Ciebie