Z pozoru naturalne i przyjazne dla środowiska. Teraz przed nimi ostrzegają

Unijny wykaz substancji, które można stosować w produkcji materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych zawiera około 900 różnych substancji, ale nie obejmuje bambusa i wielu podobnych materiałów pochodzenia roślinnego. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega.

- Materiały i wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością z tworzyw sztucznych nie mogą zawierać innych składników takich jak mielony lub sproszkowany bambus oraz inne składniki roślinne takie jak kukurydza i inne substancje roślinne np. włókna traw, ryż, konopie. Produkty zawierające te składniki są nielegalne - informuje w komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).

Co więcej, produkty zawierające mielony lub sproszkowany bambus, a także inne substancje roślinne są fałszywie reklamowane jako naturalne, organiczne, przyjazne dla środowiska lub nadające się do recyklingu.

- Nie nadają się do recyklingu, ani kompostowania - dodaje GIS.

Zdaniem inspekcji sanitarnej taka reklama wprowadza czytelników w błąd. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami  tworzywa sztuczne przeznaczone do kontaktu z żywnością można produkować jedynie z takich dodatków, które ulegają przemianom w wyniku reakcji chemicznej.

Komisja Europejska we współpracy z państwami członkowskimi Wspólnoty rozpoczęła już akcję kontrolną. 

Akcja kontrolna rozpoczęła się ze względu na liczne w ostatnim czasie powiadomienia w ramach systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF). 

Chodziło o uzyskane informacje dotyczące przekroczenia dozwolonych limitów w produktach przeznaczonych dla niemowląt i dzieci. Produkty te pochodziły z krajów trzecich - głównie z Chin. 

Wybrane dla Ciebie