Zamknij
REKLAMA

Polski rynek luksusowych aut rośnie

16:45, 06.04.2017 | K.D
Skomentuj
REKLAMA

Ferrari, Maserati, Rolls-Royce, Porsche - te marki doceniły polski rynek. Od dziś do 9 kwietnia będą prezentować się w Poznaniu na targach Motor Show. Polska, dzięki coraz bardziej zasobnym portfelom przedsiębiorców, chłonie luksus - wynika z danych firmy InfoCredit.

Luksusowe auta to coraz częstszy widok na polskich ulicach. I popyt na nie rośnie. Głównym nabywcą są firmy, chcące w ten sposób nagrodzić swoich właścicieli i kluczowych menedżerów.

Wśród luksusowych aut od lat zdecydowanym numerem 1 jest Porsche. W ubiegłym roku polskie firmy zarejestrowały aż 1219 aut tej marki (dane te dotyczą zarówno leasingu, jak i indywidualnych rejestracji) - wynika z informacji InfoCredit, firmy zajmującej się zbieraniem, dostarczaniem i analizą danych gospodarczych. Pozycja Porsche na firmowych parkingach z roku na rok jest coraz mocniejsza. W 2015 r. biznes zarejestrował 1160 aut tej marki.

Porsche w 2016 r. zakupiło 191 firm (wobec 180 w 2016 r.). Coraz ważniejszą rolę w finansowaniu odgrywa leasing. Dla firm finansujących potrzeby przedsiębiorców zakup aut, których ceny idą w setki tysięcy złotych, nie jest już problemem. Stąd bierze się sprzedażowy sukces marki Porsche na polskim rynku. Ofertę Porsche podczas Motor Show w Poznaniu można podziwiać w pawilonie 3A. Zobaczymy tam m. in. dwa najnowsze modele sportowej niemieckiej marki: Panamera Sport Turismo oraz wyścigowy 911 GT3 Cup. Nowa Panamera może być kolejnym atutem w talii niemieckiego producenta. W ubiegłym roku polskie firmy najczęściej kupowały modele Macan (515 aut), Cayenne (370) i 911 (136).

Bardzo szybko rośnie w Polsce również sprzedaż aut typowo niszowych, które kosztują krocie i na które trzeba czekać. Takich jak Maserati, Ferrari, Lamborghini, Bentley, czy Rolls-Royce. W ubiegłym roku aż 46 polskich firm rejestrowało Maserati. Ta marka ma coraz większe wzięcie na polskim rynku. Rok wcześniej Maserati zarejestrowały 24 firmy. Lamborghini kupiło 17 firm. Ferrari i Bentleya rejestrowało po 14 firm. Rolls-Royce’a - 10. Te liczby nie oddają jednak faktycznego wzrostu popytu na typowo luksusowe auta w Polsce. Spójrzmy głębiej w statystyki.

Zdecydowanie najszybciej rośnie popyt na auta marki Maserati. W ubiegłym roku firmy zarejestrowały 106 takich aut. Wzrost jest imponujący (w 2015 r. 62). Najpopularniejszy model to Ghibli (47 )aut. Kolejne miejsca to Levante (26) i Quattroporte (26). Włoscy producenci mają wiernych fanów nad Wisłą i Wartą. Ferrari też notuje tu wzrost popytu na swoje auta, a firmy najczęściej rejestrują modele 488, California, 458 i F12. Jeśli chodzi o Lambo to zdecydowanie przoduje Aventador (8 rejestracji).

Na koniec poświęćmy trochę uwagi perłom brytyjskiej motoryzacji. Luksusowej motoryzacji. Rolls-Royce znalazł w 2016 r. wśród firm 16 nabywców (najwięcej model Wraith 10), a Bentley 26 (najwięcej model Continental 16). A co z Aston Martinem, wracającym do Poznania po kilkuletniej przerwie? Oczywiście są podstawy, by tu wrócić. Vanquish i DB9 ma tu wzięcie.

(K.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA